/ /

Ayasofya Davası

6 Aralık 2013

editor

Ayasofya’nın cami olması için İ.K. isimli vatandaşın dava açtığı ortaya çıktı.

Bir süre  önce, MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu’nun iddialarıyla tekrar gündeme gelen Ayasofya’nın ibadete açılması konusunda yeni bir gelişme daha yaşandı. Milliyet gazetesinin duyurduğu habere göre İ.K. isimli bir vatandaş, Ayasofya Camii’nin müze statüsünden çıkması ve cami olarak tekrar işlevlendirilmesi için dava üstüne dava açmış.

İ.K., Yusuf Halaçoğlu’nun sahte olduğunu iddia ettiği 1934 tarihli Ayasofya’yı müzeye çeviren Bakanlar Kurulu kararının iptali için TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurmuş. Kararnamedeki Atatürk imzasının sahte olduğunu iddia eden İ.K.’ya, cevap olarak daha önce Danıştay’da açtığı davaya Danıştay’ın verdiği cevap sunulmuş.

Danıştay’ın konu ile ilgili kararında, “İnsanlık tarihinin bir veya birden fazla anlamlı dönemini temsil eden yapı tipinin ya da mimari veya teknolojik veya peyzaj topluluğunun değerli bir örneğini sunması ve bir veya birden fazla kültürü temsil eden önemli bir örnek olması nedeniyle tüm dünyaya tanıtılma işlevinin gereği gibi yerine getirilebilmesi amacıyla müze olarak kullanılmasında hukuka aykırılık bulunmadığı…” ifadeleri geçiyor.

İ.K. Danıştay’ın bu kararından sonra, idareye mahkemenin kararının iptali için başvurmuş, buradan da sonuç çıkmayınca kararı temyize taşımış. Ancak temyizde de mahkemenin kararı onanınca hukuki olarak başka yapacak bir şey kalmamış.


Yorumlar(0)