/ /

Topkapı Sarayı ve Ayasofya’da Hat Sanatı

1 Temmuz 2014

editor

“Hicaz’dan İstanbul’a Hz. Peygamber Sevgisi” temasıyla hazırlanan “Aşk-ı Nebi” sergisi, Ramazan boyunca da gezilebilecek. Topkapı Sarayı ve Ayasofya olmak üzere iki aşamalı gerekçeleştirilen serginin Ayasofya’da açılan bölümünde, hat sanatının en güzel örnekleri sergileniyor. Sergiler Ramazan dolayısıyla bayrama kadar açık kalacak.

Hz. Peygamber zamanından günümüze kadar geçen zaman içinde çok güzel örnekler veren, Kur’an medeniyetinin zirve sanatlarından hat sanatı, bugün yine aynı gayeye yönelerek kullanılmaya devam ediyor.

Bunun örneklerini, ilâhi aşkı ve Hz. Peygamber’e duyulan muhabbet ve sevginin sanat olmuş halini, her biri inci gibi parlayan sözlerin hüsn-i hat/güzel yazı ile yazılmış hallerini ve O’nun sözleri olduğu için yine aynı aşkla süslenmiş eserleri, Topkapı Sarayı ve Ayasofya’da sergilenen Aşk-ı Nebi sergisinde görebilirsiniz.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İslam Kültür Sanat Platformunun katkılarıyla Yıldız Holding sponsorluğunda gerçekleştirilen sergiler yerli yabancı sanat severlerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. 15 Temmuz’da kapanması planlanan sergiler yoğun talep üzerine Ramazan sonuna kadar açık kalacak.

a1

Ayasofya’da Hilye-i Şerifler…

Hz. Peygamber’in her bir yaşını temsilen bu sergide 63 adet eser sergileniyor. Kûfi, muhakkak, reyhanî, sülüs, nesih, ta’lîk, dîvanî, celî dîvânî gibi farklı yazı çeşitleriyle yazılmış hadis-i şerifler, ayetler ve güzel sözler sergiyi oluşturuyor.

30 yerli ve 12 yabancı hattatın eserlerinden oluşan sergide özellikle kadın hattatların eserleri dikkati çekiyor. Ayrıca ülkemizin önde gelen hat üstadlarının, hocalarının, genç ustaların eserlerini de bu vesileyle bir arada görme imkanı buluyoruz.

 

 


Yorumlar(0)