/ /

Ayasofya ve İbadet konusu…

2 Aralık 2013

editor

Ayasofya’nın camii olarak ibadete açılması konusu uzun zamandır tartışılan, konusu açılınca ‘Ortodoksluğun sembolü olan bu arkeolojik şahaneyi nasıl dönüştürürler, İstanbul’da yeterince camii yok mu, üstelik karşısında Sultan Ahmet Camii varken ne gerek var bu salt camii fetişizmidir’ diyenler kadar ‘Ayasofya, İstanbul’un fethi sonucu bir fetih ganimetidir,  Müslümanlar icin büyük önem arz eder’ diyenlerin de olduğu bir konu…

Yenişafak Gazetesi’nde yer alan bir habere göre, Derin Tarih dergisi  Aralık ayı sayısında ‘Ayasofya’ ele alıyor. Dergi konuyu, Ayasofya’nın yeniden cami olarak ibadete açılması için kısa bir süre önce Meclis’e kanun teklifi veren MHP  Milletvekili ve eski Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Yusuf Halaçoğlu ile yaptığı röportaj yoluyla ele alıyor.

Halaçoğlu, verdiği röportajda Ayasofya kararnamesinin sahte olduğunu ileri sürüyor. ‘Ayasofya ile ilgili kararnamenin sayısı 1589. Ancak bundan iki gün önceki kararnamenin sayısı ise 1606 sayısı taşıyor. ‘ savunmasıyla sunuyor sahte olduğu görüsünü. Ve yine Halaçoğlu’ nun iddiasına göre kararname Resmî Gazete ‘de yayımlanmamış.

Halaçoğlu’nun bir diğer iddiası ise Atatürk’ün imzası üzerine. Halaçoğlu, Kararname’nin çıkış tarihi olan 24 Kasım 1934’te, üzerinde bulunan imzanın Atatürk’ün o güne dek hiçbir yerde atmadığı imza olduğunu, şekil olarak Atatürk’ün imzasındaki ‘A’ harfiyle kararname’deki harfin farklı olduğunu öne sürüyor.

 

Kaynak: Yenişafak, Radikal


Yorumlar(1)