/ /

Ak Parti, İstanbul’da 2011’deki başarısına ulaştı

2 Kasım 2015

Akın Öztürk

AK Parti, 1 Kasım Genel Seçimi’nin kesin olmayan sonuçlarına göre İstanbul’da çıkardığı 46 milletvekiliyle 2011’deki başarısını yakaladı.

AK Parti, 1 Kasım Genel Seçimi’nin kesin olmayan sonuçlarına göre İstanbul’da çıkardığı 46 milletvekiliyle 2011’deki başarısını yakaladı. Bir önceki seçime göre HDP 4, MHP 2 sandalye kaybederken, CHP ise İstanbul’da 28 olan milletvekili sayısını korudu.

İstanbul’da 2011 seçimlerinde birinci bölgede 16, ikinci ve üçüncü bölgelerde ise on beşer milletvekili çıkaran AK Parti, bu seçimlerde ise birinci ve üçüncü bölgelerde on altışar, ikinci bölgede ise 14 milletvekilini Meclis’e yolladı. Böylece AK Parti, İstanbul’da en çok milletvekili sayısına ulaştığı 2011 seçimlerindeki başarısını yakaladı.

7 Haziran’da birinci bölgede 11, ikinci bölgede 8, üçüncü bölgede ise 9 milletvekili çıkaran CHP, bu seçimde de bölgelerde aynı sayıda milletvekili çıkardı.

İstanbul Birinci Bölge

Kesin olmayan sonuçlara göre İstanbul birinci bölgede 7 Haziran seçimlerinde TBMM’ye 14 milletvekili gönderen AK Parti, bu seçimde vekil sayısını 16’ya çıkardı.

AK Parti’den İsmail Kahraman, Mustafa Ataş, Mihrimah Belma Satır, Erol Kaya, Ahmet Berat Çonkar, Berat Albayrak, İsmet Uçma, Metin Külünk, Ravza Kavakcı Kan, Azmi Ekinci, Osman Boyraz, Hasan Turan, Hasan Sert, Mehmet Ali Pulcu, Hurşit Yıldırım ve Hulusi Şentürk milletvekili seçildi.

İstanbul birinci bölgede son iki seçimdir 11 milletvekilini TBMM’ye gönderen CHP, bu sayıya bu seçimde de ulaştı. CHP’yi, TBMM’de İstanbul birinci bölge adına Şafak Pavey,Gamze Akkuş İlgezdi, Gürsel Tekin, Barış Yarkadaş, Mehmet Akif Hamzaçebi, Mahmut Tanal, İlhan Kesici, Oğuz Kaan Salıcı, Onursal Adıgüzel, Ali Özcan ve Yakup Akkaya temsil etmeye hak kazandı.

İstanbul birinci bölgede 7 Haziran seçimlerinde üçer milletvekili çıkaran HDP ve MHP birer sandalye kaybetti.

MHP’den Edip Semih Yalçın ile İzzet Ulvi Yönter milletvekili seçilmeye hak kazanırken, bir önceki seçimde milletvekili seçilen 3. sıra adayı Uygar Suphi Aktan TBMM dışı kaldı.

HDP’de ise partinin eş başkanı Selahattin Demirtaş ile Hüda Kaya, İstanbul birinci bölgeden milletvekili seçilmeye hak kazandı.

İstanbul İkinci Bölge

İstanbul ikinci bölgede 7 Haziran seçimlerine göre TBMM’deki sandalye sayısını 2 artıran AK Parti, 14 milletvekili çıkardı.

AK Parti adına Hayati Yazıcı, Volkan Bozkır, Burhan Kuzu, Ayşenur Bahçekapılı, Fatma Betül Sayan Kaya, Ekrem Erdem, Aziz Babuşcu, Durmuş Ali Sarıkaya, Şirin Ünal, Fatma Benli, Hüseyin Bürge, Haydar Ali Yıldız, Ahmet Hamdi Çamlı ve Markar Eseyan milletvekili seçilmeye hak kazandı.

CHP, 7 Haziran’da olduğu gibi 8 milletvekilini TBMM’ye gönderecek. İstanbul ikinci bölgede bir önceki seçimde de CHP adına TBMM’ye gitmeye hak kazanan Selina Doğan, Aykut Erdoğdu, Sezgin Tanrıkulu, Dursun Çiçek, Sencer Ayata, Gülay Yedekci, Enis Berberoğlu ve Didem Engin yeniden milletvekili seçildi. İstanbul ikinci bölgede 9. sırada aday gösterilen eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, yine TBMM’ye gidemedi.

Bu bölgede HDP ve MHP, birer milletvekili kaybetti. HDP adına Celal Doğan ve Filiz Kerestecioğlu, MHP adına da Ekmeleddin İhsanoğlu ile Celal Adan milletvekili seçilme hakkını elde etti.

İstanbul Üçüncü Bölge

İstanbul üçüncü bölgede AK Parti, 7 Haziran seçimlerine göre milletvekili sayısını 3 artırarak, 16’ya ulaştırdı. AK Parti bu bölgede 16 milletvekili sayısını, 2002 Genel Seçimi’nde yakalamıştı.

AK Parti adına Mehdi Eker, Mustafa Şentop, Mehmet Doğan Kubat, Serap Yaşar,Feyzullah Kıyıklık, Mehmet Muş, Nureddin Nebati, Mehmet Metiner, Harun Karaca, Tülay Kaynarca, Mustafa Yeneroğlu, Erkan Kandemir, Halis Dalkılıç, Mürteza Zengin, Yıldız Seferinoğlu ve Abdullah Başçı, TBMM’ye gitmeye hak kazandı.

CHP, bu bölgede son iki seçimde olduğu gibi yine 9 milletvekili çıkardı. CHP adına Bihlun Tamaylıgil, İlhan Cihaner, Engin Altay, Ali Şeker, Erdoğan Toprak, Eren Erdem, Mehmet Bekaroğlu, Zeynel Emre ve Sibel Özdemir TBMM’ye gidecek. Bu sonuçla, bir önceki seçimde milletvekili seçilen ancak 1 Kasım’da listede yer almayan Murat Özçelik’in yerine Sibel Özdemir, TBMM’ye girmeye hak kazanmış oldu.

HDP, 7 Haziran’a göre 2 sandalye kaybederek, 3 milletvekilliği kazanırken, MHP ise 1 sandalye kayıpla 3 milletvekili hakkı elde etti.

HDP’den Pervin Buldan, Garo Paylan ve Erdal Ataş, MHP’den Atila Kaya, İsmail Faruk Aksu ve Arzu Erdem TBMM’ye gitmeye hak kazandı.

İstanbul üçüncü bölgede MHP’de Meral Akşener, HDP’de ise Levent Tüzel aday gösterilmemişti.

Böylece İstanbul’da AK Parti’den 46, CHP’den 28, MHP ve HDP’den yedişer milletvekili adayı Meclis’e gitmeye hak kazanmış oldu.


Yorumlar(0)