/ /

Mehdi Eker: “1 Kasım’da ya İstikrar ya da …

24 Ekim 2015

Akın Öztürk

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Eski Bakanı ve AK Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı Mehdi Eker, tavukçuluk sektörünün önde gelen isimleriyle bir araya geldi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Eski Bakanı ve AK Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili AdayıMehdi Eker, tavukçuluk sektörünün önde gelen isimleriyle bir araya geldi. Burada bir konuşma yapan Eker, “1 Kasım Türkiye’nin kader seçimi. ya Türkiye istikrarla yola devam edecek ya da koalisyonlar türbülansına girecek” dedi.

Türkiye tavukçuluk sektörü tarafından Beylikdüzü’nde bir restoranda düzenlenen Kanatlı Ürünleri Sektörü İstişare Toplantısı’na, Gıda Tarım ve Hayvancılık Eski Bakanı ve AK Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı Mehdi Eker de katıldı. Toplantıya Eker’in yanı sıra Has Tavuk Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Sezer, Banvit Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener, BESD-BİR Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sait Koca, Keskinoğlu Tavukçuluk Yönetim Kurulu Üyesi Keskin Keskinoğlu ve tavukçuluk sektörünün önemli isimleri katıldı. Burada beyaz et üreticilerine seslenen AK Partili Mehdi Eker, sektörün ihracatının son on yılda 14,4 milyon dolardan 700 milyon dolara çıktığını söyleyerek, “2 milyonun üzerinde bir istihdam oluştu. Bu sektör çok dinamik, dünyaya açılan, teknoloji üreten bir sektör. 10 yıllık süre içerisinde beyaz et sektörü büyüdü. Birlikte krizler aştık. 5 Eylül 2005 tarihini unutmuyorum. İlk küresel kuş gribi Manyas’ta konaklayan göçmen kuşlardan ülkemize geldi. Hiçbir ticari şirkete bunun bulaşmasına fırsat vermedik. Bu konuda dünyada tek ülke olduk. Sizde bu aşk, bu heyecan oldukça, Türkiye sizinle birlikte bu sektörde çok daha ileri noktalara gidecek” şeklinde konuştu.

Bütün bunların istikrarla olduğuna dikkat çeken Mehdi Eker, “Eğer istikrar olmasaydı son 10 buçuk yılda tavukçuluk sektörü bu gelişmeleri kaydedemezdi. Türkiye 7 Haziran’da istikrarını kaybetti. Tarım Bakanlığı’nın her kademesinde görev aldım. 24 yılda 14 bakan gördüm. İstikrarsızlığın Türkiye’yi nerelere götürdüğünün en canlı şahidiyim. O yüzden 1 Kasım Türkiye’nin kader seçimi. ya Türkiye istikrarla yola devam edecek ya da koalisyonların türbülansına girecek” dedi.

Geçmişte yaşanan koalisyonların Türkiye’ye büyük zarar verdiğini söyleyen Eker, “Bir kitap fırlatılması bardağı taşıran son damla oldu. Türkiye bir gecede servetinin yüzde 60’ını kaybetti. Ama bu yaşanan koalisyondan ötürüydü. Türkiye’nin alması gereken kararları almadığı için kriz yaşandı. Biz günübirlik politikalarla bu ülkeyi daha ileri bir noktaya taşıyamayız. Koalisyon sadece günü kurtarır. Yani sadece işi döndürmedir. 7 Haziran’dan sonra herkesin gözü haber kanallarının altından geçen döviz göstergelerinde. Niye? Çünkü Türkiye 7 Haziran’dan sonra istikrarını kaybetti” şeklinde konuştu.

Siyasi reform ve anayasa değişikliğinin yapılması gerektiğini de kaydeden Eker, “Siyasi reformlar istikrarla olur. İstikrar ve güçlü bir yönetim olmadan kronik sorunlar çözülmez .Türkiye’de istikrar olursa dışımızdaki meseleleri de daha rahat çözeriz. Türkiye’nin yeni maceralara tahammülü yok. Koalisyon bizim tarihimizde hiç başarılı örnekler vermedi. Koalisyonlar döneminde Türkiye hep küçülmüştür. O yüzden istikrar, istikrar lazım” diyerek sözlerini tamamladı.

TAVUKÇULARDAN ESKİ BAKAN EKER’E: “FERMANLARINIZI BEKLİYORUZ”

BESD-BİR Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sait Koca, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Eski Bakanı Mehdi Eker’e bir tavuk heykelciği ve ferman kutusu hediye ederek, “Beyaz et sektörü sizinle büyüdü. Teşekkürlerimizi sunarız. Bir ferman kutusu hediye ediyoruz. Fermanlarınızı bekliyoruz. Emirlerinizi bekliyoruz” dedi.


Yorumlar(0)