/ /

İftarını üçüncü köprünün üzerinde açtı!..

10 Temmuz 2015

Akın Öztürk

Tagler

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yapımı devam eden ve yüzde 70 oranında tamamlanan üçüncü köprü üzerinde işçilerle birlikte iftarını açtı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yapımı devam eden ve yüzde 70 oranında tamamlanan üçüncü köprü üzerinde işçilerle birlikte iftarını açtı. Davutoğlu, iftardan sonra yaptığı konuşmada, “70’te ilk köprü yapıldığında bütün başvuran müteahhit firmalar yabancıydı. Tek bir Türk firması bile küçük ortak halinde rol üstlenmemişti. 1988’de ikinci köprü yapıldığında, yine başvuran müteahhit firmalar yabancıydı. Ama bu köprü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Türk işçilerinin, Türk mühendislerinin ve yüzde 67 Türk firma ortaklığının eseri oluyor. Ne kadar gurur duysak azdır” dedi.

Davutoğlu, hükümet kurma görevi verildikten sonra Ankara’dan İstanbul’a geçerek, üçüncü köprü üzerinde verilen iftar programına katıldı. İşçilerle birlikte orucunu açan Davutoğlu, üzerine işçi önlüğü giyerek kürsüye çıktı.

Davutoğlu, sözlerine, “Değerli emekçi kardeşlerim. Her şeyden önce hepinizi selamların en güzeliyle selamlıyorum mübarek Ramazan akşamı. Allah’ın selamı üzerinizde olsun. Ramazanlar vardır ki belli mekanlarda ve belli insanlarla yaptığınızda özel anlam taşır. Bu sene çok güzel mekanlarda, dost yüzlerle bir araya geldik. Ama emin olun, bugün sizinle yaptığımız iftar özel bir anlam taşıyor. Çünkü bütün gün ter döküp, sonra iftarda rızkınızı yiyorsunuz. Hepinizi bu çerçevede hem tebrik ediyorum, hem alınterinizin anlamlı olduğu bu iftarda, terinizin döküldüğü alnınızdan öpüyorum. Bütün gün helal rızık için çalışan emekçiden daha değerli hiçkimse olamaz” diye başladı.

“NE KADAR GURUR DUYSAK AZ…”

Davutoğlu, şöyle devam etti:

“İstanbul’da ve emekçilerle yapılan bir iftardan daha güzel, daha kutsal bir iftar olur mu? ve nerede? Üçüncü köprünün, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün üzerindeyiz. ve gurur duyuyoruz. 70’te ilk köprü yapıldığında bütün başvuran müteahhit firmalar yabancıydı. Tek bir Türk firması bile küçük ortak halinde rol üstlenmemişti. 1988’de ikinci köprü yapıldığında, yine başvuran müteahhit firmalar yabancıydı. Ama bu köprü, Türk işçilerinin, Türk mühendislerinin ve yüzde 67 Türk firma ortaklığının eseri oluyor. Ne kadar gurur duysak azdır. Bu vesileyle, İtalyan ve Koreli emekçilere, mühendislere, yöneticilere de teşekkür ediyorum. İşte büyük ideallerin sahibi olmak budur.”

Marmaray ve Avrasya tüp geçidine dikkat çeken Davutoğlu, “Tarih boyu iki kez geçilenİstanbul Boğazı, Asya ile Avrupa’yı birleştirmek üzere, bizim dönemimizde 4 kez daha geçilmiş olacak. Beşincisi de inşallah 3 katlı tünel…”

“DÜĞÜNLER KÖPRÜ ÜZERİNDE OLACAK”

Başbakan Davutoğlu, iftar sırasında işçilerle evlilik üzerine de sohbet ettiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Aldığımız iki kararı sizlerle paylaşmak isterim. Sordum işçilere, emekçilere aranızda bekar var mı? Bu köprü gelecek sene açılana kadar, Mayıs ayına kadar evlenen bütün bekarların düğünleri bu köprünün üzerinde yapılacak. ve masraflar müteahhit firmadan, şahitlik de bizden olacak inşallah. Özellikle anneler, tez elden gelinleri hazırlayın, düğünleri burada yapalım. İkinci olarak, emekçilerimize özel bir kart verilecek ve işçilerimiz kendi yaptıkları köprüden geçerken ücret ödemeyecek.”

Cumhurbaşkanı’nın hükümeti kurma görevini bugün kendisine verdiğini hatırlatan Davutoğlu, 7 Haziran’da ortaya çıkan tabloya göre bir hükümet oluşturmaya çalışacaklarını belirtti. Davutoğlu, “Türkiye’de ne yaşanırsa yaşansın, hiçbir yatırım yarım kalmayacak. Atılan hiçbir temel olduğu yerde kalmayacak. Birileri Türkiye’de ekonomik kriz çıkar, 90’lı yıllarda olduğu gibi koalisyonlar üzerinden, Bolu Tüneli gibi zamanla oraları unutulur diye bekliyorsa, yanılır. Attığımız her temel, başlattığımız her eser inşallah güzel bir şekilde tamamlanacak ve milletimize armağan edilecek. Şimdi daha hızlı çalışacağız”

Başbakan, sözlerini, “Burada döktüğünüz alınteri, 78 milyon içindir. ve biz sizin bu emeğinizin takipçisi olacağız. Allah bu güzel eserin tamamlanmasını bize nasip eylesin” diye bitirdi. – İstanbul


Yorumlar(0)