/ /

Kentsel dönüşüm laboratuvarı açıldı

11 Kasım 2013

Uğur SALAMCI

Türkiye’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylı ilk kentsel dönüşüm laboratuvarı açıldı.

Laboratuvarda sadece kentsel dönüşüm kapsamında binalardan alınan örnekleri incelediklerini belirten Tektaş Kentsel Dönüşüm Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Çatalkaya, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan bu laboratuvar son teknoloji cihazlar kullanarak binalardan aldığı numuneleri analiz ediyor. Malzeme dayanımları ve binanın durumuyla ilgili rapor hazırlıyor. Hazırlanan bu raporlar bakanlığa gönderiliyor” dedi.

Kentsel dönüşüm laboratuvarı hizmete girmeden önce bakanlığa gönderilecek raporların 2 hafta gibi bir sürede hazırlandığını ifade eden Çatalkaya, şimdi bu sürenin 4 güne indiğini kaydetti.

Laboratuvarın kentsel dönüşüm kapsamında risk tespiti sürecine hız kazandırmak amacıyla 500 bin TL yatırımla kurulduğunu anlatan Çatalkaya, “Bu sayede bakanlığın onay sürecinde hız kazandık. Artık risk tespiti onay süreci 1 aydan 2 haftaya düştü” şeklinde konuştu.

Kentsel dönüşüm kapsamında şimdiye kadar İstanbul’da toplamda 8 bin binaya risk raporu verildiğini ifade eden Çatalkaya, kış aylarının gelmesiyle birlikte yıkım süreçlerinin de hız kazanacağını kaydetti.


Yorumlar(0)