/ /

İstanbul trafiğinde Mobil EDS dönemi

18 Kasım 2015

Akın Öztürk

Dünyada ilk kez uygulanan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi mühendisleri tarafından geliştirilen Mobil EDS’ler trafiğe çıkıyor.

İstanbul trafiğinde artık yeni bir dönem başlıyor. Park, duraklama, emniyet şeridi, hız ihlali tespitleri ve olay yönetimi gibi birçok işlevi bir arada gerçekleştirebilen Mobil EDS teknolojisi hizmete sunuluyor.

16

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile koordineli yürütülen çalışmalar başlıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin trafik kurallarını ihlal eden sürücülerin sebep olduğu olumsuzlukları engelleyebilmek amacıyla hayata geçirilen Mobil EDS sisteminin lansmanı Yenikapı Miting alanında yapıldı. Çok sayıda basın mensubunun izlediği lansmana İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Adil Karaismailoğlu ve İBB Trafik Müdürü Yunus Emre Ayözen katıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketi İSBAK mühendisleri tarafından geliştirilen teknoloji sonucunda hayata geçen Mobil EDS sistemi ile kural ihlallerinin önüne geçilmesi, daha konforlu ve güvenli bir İstanbul trafiği amaçlanıyor.

15

İBB Ulaşım Daire Başkanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul Ajansı’na yaptığı açıklamada yerli tasarım ve üretim olan Mobil EDS sisteminin bu alanda dünyada ilk olduğunu ve uygulamada amacın sürücülere trafik cezası vermek değil, caydırıcı özelliği ile kural ihlallerinin önüne geçmek olduğunu ifade etti. Karaismailoğlu, Mobil EDS araçlarının park ihlali, duraklama ihlali, emniyet şeridi ihlali, hız ihlali tespitleri ve olay yönetimi gibi pek çok uygulamayı gerçekleştireceğini söyledi.

İBB Trafik Müdürü Yunus Emre Ayözen, Mobil EDS araçlarının çevresel etkiler nedeniyle ulaşamadığı noktalarda, bünyesinde 5 ayrı fonksiyonu barındıran ‘Akıllı Gözlük’ uygulamasını devreye gireceğini söyledi. Operatörlerin kullandığı Akıllı Gözlük kamerası ile trafik denetiminin yapılmaya devam edeceğini söyleyen Ayözen, tespit edilen ihlallerin kablosuz haberleşme aracılığıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Kontrol Merkezi’ne ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne iletildiğini ifade etti.


Yorumlar(0)