/ /

İstanbul’a nereden geldin?

19 Ekim 2013

Özlem Yılmaz

İstanbul’a niye gelir insan?

Ben üniversite eğitimim için geldim örneğin ve gönül bağlarımın İstanbul’daki düğümün en zor çözülecek noktasına;  Boğaz Köprüsü’ne takılıp kalması sebebiyle kaldım… Ya sizler?

En başta gelen sebep; iş olanakları… Eğitim, yaşam şartları, mecburî göçler… diye uzayıp gidebilir liste sanırım…

Yazıya ‘Neden geldim İstanbul’a’ adlı türküyle giriş yapmış gibi olsam da, asıl konu başka… İstanbul İstanbul diyoruz ama ‘İstanbul oluşturan popülasyon nereden geliyor?’ hiç merak ettiniz mi? Yanlış anlaşılmasın, bu yazı, üst kattaki komşumun, kapının önüne bilinçsizce atılan çöpün sebebinin bile ‘İstanbullulaşamamışlık’tan kaynaklandığını iddia ederek ‘Kalkıp kalkıp geldiniz köylerden mahvettiniz canım İstanbul’u! İpini koparan geliyor İstanbul’a!” demesindeki gibi bir kibir barındırmıyor.

İstanbul’un net sayısı tartışılan nüfusunu karıştırmaya kalkışacak olursak;  kütükleri İstanbul olanların sayısı; 2 milyon 100 bin civarında…

Sabah Gazetesi yazarı Mahmut Övür, 15.10.2013 tarihli yazısında, ‘hemşericilik’ kavramına değinmiş ve ‘İstanbul’daki hemşericilik ilişkilerine, İstanbul’daki farklı şehirlerden gelen popülasyonu rakamlarla analiz etmiş:

” İstanbul’da birkaç nesil İstanbullu sayısı neredeyse 5’te bir nispetinde… Aslında “İstanbulluyum” deme oranı son 20 yılda hayli arttı ama yine de özellikle çevre ilçelerde seçimin kazanılmasında “hemşerilik ilişkileri” çok etkili. “

Övür’ün hemşerilik kavramını sorgulamasının en önemli nedeni yaklaşan yerel seçimler… Zira, yazarın dediği gibi “Her seçimde hemşerilik ilişkileri önemli ama söz konusu olan yerel seçim, şehirler de yoğun göç alan İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerse hemşerilik daha bir öne çıkıyor.”

Ve Övür’ün yazısında, başka şehirlerden İstanbul’a göç edenlere dair verdiği rakamlar şöyle devam ediyor:

Sırasıyla son 50-60 yılda göç veren iller:

İlk sırada Sivas var; 728 bin…
Onu 548 binle Kastamonu izliyor.
Giresun: 485 bin,
Ordu:483 bin,
Tokat: 436 bin,
Samsun: 410 bin.
Trabzon:389 bin.
Malatya: 384 bin,
Erzurum: 370 bin,
Sinop: 364 bin, 
Erzincan:300 bin,
Rize 294 bin,
Kars: 282 bin,
Ardahan: 232 bin,
Siirt:201 bin…
İstanbul’a 81 ilin tamamı göç vermiş durumda… 200 binle 100 bin arasında göç veren il sayısı 24… Diğerleri 100 binin altında.
İlginç olan ise İstanbul’a, Ankara’nın 87 binİzmir’in 64 bin göç vermesi. En az göç veren iki il ise Hakkâri 8600, Burdur ise 8400. Durumu ilginç olan bir il de Kars…
Ardahan ve Iğdır ayrılmasa Kars596 binle Sivas’tan sonra ikinci sırada.

Tüm bu bilgilerden sonra, bir kat daha merakla yaklaşacağım “Biz eski İstanbullulardanız” diyenlere…


Kapak ve manşet fotoğrafı :Yasambu adlı forumdan alınmıştır.Yorumlar(0)