/ /

Kardeş şehir kardeş dünya

4 Şubat 2014

editor

Dünyanın göz bebeği, özel bir değere ve haliyle de kalabalıklığa sahip olan İstanbul, sadece sınırları içerisinde yaşayanlara değil uzaktaki sevenlerine de kucak açıyor. Dünya kenti İstanbul’un, 4 kıtada toplam 36 kardeş şehri var.

Kardeş şehir, coğrafi olarak uzak yerleşim alanlarının, kültürel ve ticari alışveriş yapmaları amacıyla oluşturulan birliktelik anlamına geliyor. İki ya da daha fazla belediyenin ortak uygulaması olan kardeş şehir kavramı, uluslararası ilişkiler terminolojisinde ”sister city” olarak geçiyor. Kardeş şehir ya da ”sister city” uygulaması, Avrupa’da da aynı yıllarda özellikle Fransız ve Alman şehirleri arasında dostluğun geliştirilmesi amacıyla kardeşlik ilişkileri kurulmaya başlandı. Bu akım, Türkiye’ye de geldi. İstanbul, kendisine yakın özelliklere sahip olan toplam 36 şehre “kardeş şehir” dedi ve şehirler arasında maddi-manevi bir destek akımı başladı. Japon-Bahçesi-Parkı-İstanbul-Sarıyer-Baltalimanı-9

Dünyanın dört bir yanını mesafelere aldırmadan bir araya getiren kardeş şehir uygulaması, büyük bir kültür akımını da beraberinde getirdi.

İstanbul’un ilk kardeş şehri ise Uzakdoğu’dan… Japonya Şimonoseki Belediyesi, iyi ilişkiler oluşturmak ve bunları gelecek nesillere de aktarmak amacıyla İstanbul ile birbirlerine “kardeş şehir” dediler. Bu anlaşmanın mecazi ve gerçek anlamdaki ilk çiçekleri Japon Bahçesi’nde açtı.

Kardeş şehirlerimizin tamamının listesi ise şu şekilde;

Rio de Janerio-Brezilya, Şimonoseki-Japonya, Lahor-Pakistan, Jahor Bahru-Malezya, Cidde-Suudi Arabistan, Kahire-Mısır, Houston-ABD, Berlin-Almanya, St. Petersburg-Rusya Federasyonu, Rabat-Fas, Merv-Türkmenistan, Barselona-İspanya, Dubai-Birleşik Arap Emirlikleri, Köln-Almanya, Şanghay-Çin Halk Cumhuriyeti, Odessa-Ukrayna, Amman-Ürdün, Saraybosna-Bosna Hersek, Durres-Arnavutluk, Almatı-Kazakistan, Oş-Kırgızistan, Filibe-Bulgaristan, Köstence-Romanya, Hartum-Sudan, Kazan-Tataristan/Rusya Federasyonu, Üsküp-Makedonya, Rotterdam-Hollanda, Şam-Suriye, Jakarta-Endonezya, Venedik-İalya, Pusan-Güney Kore, Bangkok-Tayland, Beyrut-Lübnan, Tebriz-İran ve Mexico City-Meksika.

 


Yorumlar(0)