/ /

Edebiyat müzesine kapatma kararı

25 Şubat 2014

editor

Türkiye Yazarlar Sendikası’nın kurduğu Edebiyat Müzesi ve Yazın Belgeliği, Kültür Bakanlığı kararıyla kapatılıyor.

Tarihi Yıldız Sarayı içinde yer alan müzenin kapatılma gerekçesi, sarayın restorasyon sürecinden geçmesi ve müzenin depo olarak işlev görmesi olarak açıklandı.

Müze kimliğinin yanı sıra arşiv görevi de gören müzede Yaşar Kemal’den Aziz Nesin’e, Yakup Kadri’den Nazım Hikmet’e kadar dünyaca bilinen birçok yazarın eserleri ve eşyaları ziyaretçiler tarafından görülebiliyordu. Müzede ayrıca, Nazım Hikmet’ in Romanya’dan,Yugoslavya’dan ve Rusya’dan el yazısı düzeltmeleri ile notlarının da dahil olduğu sanatçıların belge değeri taşıyan yapıtları, mektup ve çalışmaları, bilgisayara yüklenmiş fotoğrafları ve yapıtları, kitaplık bölümünde araştırma kitapları, ansiklopedi, sözlük, antoloji ve derlemeler, yazarlar üzerine tezler, eleştiri ve deneme kitapları saklanıyor.

edbmuze

Saray destek bekliyor

Yaklaşık iki yıldır Kültür Bakanlığı’nın müzeyi boşaltmak istediğini belirten TYS 2. Başkanı Kamil Tekin Sürek, yeni bakandan randevu taleplerine yanıt vermesini beklediklerini belirterek, “Edebiyat müzesi 15 yıl önce Cengiz Bektaş’ın TYS başkanı olduğu dönemde kuruldu, o dönemin DSP’li Kültür Bakanı İstemihan Talay’la Cengiz Bektaş arasında bir protokol imzalanarak Yıldız Sarayı’nda müze açıldı. Bu protokol beş senede bir “Müzeyi çalıştırmaya devam ediyoruz” denilen bir dilekçeyle yenileniyordu. Ayrıca Ertuğrul Günay’ın Kültür Bakanı olduğu dönemde müzenin boşaltılması kararı alınmış. Protokolü yenilemek için üçüncü kez dilekçe verildi. Bir süre sonra bakanlıktan bir yazı geldi; yazıda müzeyi boşaltın, Yıldız Sarayı’nda tadilat yapıyoruz, biz buraya malzemeleri koyacağız deniliyordu. İdare mahkemesinde dava açtık ancak reddedildi, sonrasında Danıştay’a temyiz ettik, buradan yargı sonucunu bekliyoruz. Ayrıca biz Bakanlığa yargı sonucunu bekleyin veya başka bir yer gösterin dedik ama Bakanlık bunu olumlu karşılamadı. 15 günde bir yazı göndererek burayı boşaltın diyorlar ama biz sendika olarak direniyoruz. Bu müzeye ortaokul ve lise öğrencileri geliyor ve etkinlikler düzenliyoruz. Müzenin kapatılmasına karşı demokrasi güçlerinden, kültüre değer verenlerden destek istiyoruz.” sözleriyle müzenin kapatılmasıyla ilgili süreci anlattı.

Kapatılma kararının uygulanması durumunda müze içindeki değerli eşyaların ve eserlerin ne olacağına dair henüz bir çözüm önerisi bulunmuyor.


Yorumlar(0)