/ /

Vâ-Nû

9 Mart 2014

editor

Nazim_hikmet_vala_nurettin Vâlâ Nureddin, bilinen kısa adıyla Vâ-Nû (1901 Beyrut- 9 Mart 1967 İstanbul), Türk gazeteci ve yazardır.

Gençlik yıllarında ünlü şair Nazım Hikmet’in yakın dostu olan yazar, Kurtuluş Savaşı yıllarında onunla birlikte Milli Mücadele’ye katılmak için İstanbul’dan Anadolu’ya geçer. Nazım Hikmet ile ilgili anılarını ve yazışmalarını yayımlamıştır.

NAZIM HIKMETVeli Nuri, Va-Nu, Akşamcı, Hikayeci imzalarını da kullandı. Galatasaray Lisesi’nin orta kısmını bitirip bir süre Viyana Ticaret Akademisi’nde okudu.Birinci Kitap, ikinci Kitap adlı dergilerde şiirleri yer aldı.


Nazım Hikmet’le birlikte önce Anadolu’ya geçerek Milli Mücadele’ye katılmak üzere Ankara’ya gitti. Daha sonra Bolu’ya öğretmen olarak yine Nâzım Hikmet’le birlikte gönderildi. Ancak Bolu’daki Ağır Ceza Reisi’nin Sovyetler Birliği’ndeki değişiklikleri büyük övgülerle anlatması, oradaki irtica baskısı onları Moskova’ya yöneltti. Batum üzerinden Moskova’ya gittiler.Nazım Hikmet’le birlikte Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi’nde (KUTV) (1925) öğrenim gördü.

Yurda dönünce 1926’da Vakit gazetesine girdi. Çok uzun bir süre (1927-1938) Akşam gazetesinde çalıştı. Sonra Haber, Cumhuriyet, Tercüman, Havadis ve Köroğlu gazetelerinde yazılar yazdı, röportajlar yayımladı.

BU-DUNYADAN-NAZIM-GECTI-VALA-NUREDDIN-VA-NU-1975__41356127_0 Yapıtları içinde arkadaşı Nâzım Hikmetli anlattığı Bu Dünyadan Nâzım Geçti kitabı büyük ilgi gördü.Korkusuz Murat adlı yapıtıyla Doğan Kardeş Dergisi Çocuk Romanları Yarışması’nda eşi Müzehher Vâ-Nû’yle (Nihal Karamağralı) ikincilik Ödülü’nü kazandı.

Fıkra yazarlığı, roman, hikaye yazarlığı ve çevirmenlik yapan Vâlâ Nureddin, ilk Türk polisiye yazarları arasında yer alır.

 

Eserlerinden bazıları,

Bu Dünyadan Nâzım Geçti (1965).
Baltacı ile Katerina (1928),
Tuzaktaki Kaplan (1963).

Korkusuz Murat (eşi Müzehher Vâ-Nû -Nihal Karamağralı- adıyla, 1968).

 

 

 


Yorumlar(0)