/ /

Nazım Hikmet artık İstanbul’un her yerinde

15 Ocak 2014

editor

Türk edebiyatının gelmiş geçmiş en iyi kalemlerinden biri olan Nazım Hikmet Ran, 112. yaş gününde unutulmadı.

Hayat hikayesi, aşkları, sürgünleriyle neyi var neyi yoksa yaşama dair, hepsini şiirlerinin en derinlerinde gördüğümüz Nazım Hikmet, artık İstanbul’da iki kıta arasında sevenlerine göz kırpacak.

nazım

Beşiktaş Belediyesi ve Nâzım Hikmet Vakfı şairin anısını yaşatacak bir anıt heykel yaptırdı. Ünlü heykeltıraş Mehmet Aksoy’un tasarımı olan “İki Kıtaya Nâzım Hikmet Köprüsü” adlı heykel, şairin doğum günü olan 15 Ocak (bugün) saat 13.00’te Akatlar’da bulunan Sanatçılar Parkı’nda açılıyor. Heykelin açılış törenine Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal ve Nâzım Hikmet Vakfı Başkanı Rutkay Aziz’in yanı sıra yazarlar, sanatçılar ve Nâzım Hikmet’in kadim dostu Yaşar Kemal yapacak. Bir kültür köprüsü görevi görecek özel tasarım anıtta yer alan Nâzım Hikmet’in başındaki boşluk, İstanbul ve İstanbul Boğazı ile tamamlanıyor ve Nâzım Hikmet İstanbul’la bütünleşiyor.

Nâzım Hikmet Vakfı’nın da organizatörlüğünde gerçekleşecek etkinlikler, akşam da devam edecek. Mustafa Kemal Merkezi’nde film gösterimi, müzik ve şiir dinletilerinin yer alacağı bir program saat 19.00’da başlayacak. Müziklerini Aysun Kahraman’ın yaptığı ‘Nâzimem’ film gösterimiyle başlayacak etkinlik, Tilbe Saran ve Altan Erkekli’nin Nâzım Hikmet eserlerini seslendireceği şiir dinletisiyle devam edip, Çellistanbul, Güvenç Dağüstün, Dilek Türkan, Derya Türkan ve Hakan Toker’in müzik dinletileriyle son bulacak.

 


Yorumlar(0)