/ /

Kanalistanbul’un yeni güzergahı neresi?

16 Haziran 2014

editor

Kanal İstanbul’un güzergahı artık kesinleşti. Buna göre proje Küçükçekmece Gölü’nden başlayıp Sazlıdere Barajı mevkiinden geçerek Karadeniz’e bağlanacak.

Daha önce Silivri, Ortaköy, İnceğiz, Gökçeli, Çanakça, Dağyenice olarak tespit edilen bölgeden, Evcik Barajı’ndan Karadeniz’e bağlanan bölümde istimlak edilecek arazilerin çok olması nedeniyle vazgeçildi. Bu bölgelerin tamamında proje açıklandığında büyük bir emlak satışı hareketliliği yaşanmış ve emlak fiyatlarının değeri 8 ila 10 kat artmıştı.

Projede bu rotanın seçilmesindeki en önemli neden, kanal aksında bulunan arazilerin yüzde 80’inin kamu arazisi olması ve orman arazinin bulunmaması. Böylece istimlak bedeli başta olmak üzere projenin maliyeti düşecek.

Bölgedeki rezerv ve ticaret alanları ile diğer bölgelerin büyük çoğunluğu 3. Havalimanı gibi yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilecek.

Artık Kanal, Küçükçekmece-Başakşehir-Arnavutköy hattında olacak ve 150 metrelik yeni boğazdan, Küçükçekmece Gölü ile Sazlıdere Barajı arasında kalan Başakşehir ilçesinin Kayabaşı, Altıntepe, Güvercintepe ve Şahintepe mahalleleri en karlı çıkan bölgeler olacak.

Kanalistanbul Projesi bölge insanını oldukça sevindirse de, henüz kesin olmamakla birlikte Sazlıdere gölünün iptal ve tahliye edilmesi ihtimali üzdü. Sazlıdere gölü İstanbul’un hem su ihtiyacını karşılaması hem de Osmanlı’dan miras olması sebebiyle İstanbul için değer taşıyor..

kanal-istanbul-güzergahı


Yorumlar(0)