/ /

İstanbul’un susuzlukla imtihanı

11 Ocak 2014

editor

Hayatımızı devam ettirebilmemiz için muhtaç olduğumuz en önemli unsurlardan biri de sudur. Ancak İstanbul öyle günler yaşıyor ki, neredeyse su kıtlığı var denilebilir.

Mevsime göre yağışların beklentilerin altında olması ve lüzumsuz kullanımlarla barajlardaki su oranlarının yok olma noktasında azalması İstanbulluları paniğe itiyor. En son %26 oranıyla 2008 yılında yaşanan kuraklığı akıllara getiren susuzluk oranı şu anda %34. İSKİ’den gelen açıklamaya göre Elmalı Barajı’nda su oranı %7 seviyesinde ancak barajda bunu görebilmek pek mümkün değil.

Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu, Türkiye’de kuraklıkla mücadele planı olmadığını ve bilinçsizce su tüketildiğini vurguladı. Barajların şu anki durumuna göre bugün barajda 300 milyon metreküp su bulunurken, elmalıİstanbul’da günlük su tüketimi 2.5 milyon metreküp. Uzmanların açıklamasına göre şu an meteorolojik bir kuraklık yaşadığımızı belirten Kadıoğlu, “Dünyada kuraklıkla mücadele planları var. Su yılı 1 Ekim’de başlar. 30 Eylül’de biter. Yılbaşında nasıl parayla ilgili planlar devreye sokuluyorsa su yılına girildiğinde su bütçesi devreye sokulmalı. Şehirlerin suyu takip edilmesi gerekiyor. Kuraklık ne seviyedeyse ona göre önlemler alınmalı. Türkiye’de kuraklık kayıtları istatistiği yok. Hesapsız, kitapsızca suyumuzu tüketiyoruz.” şeklinde konuştu.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, endişe edilmemesini ifade ederek, “2014 senesinde bir kuraklık var. Ama merak etmeyin, kuraklığa karşı da tedbirimizi alıyoruz. Yeşilçay ve Melen’i sürekli İstanbul’a aktarıyoruz. İstanbul’a sıkıntı yaşatmayacağız. Meteoroloji yağış tahmininde bulundu. Sadece İstanbul’a değil, hiçbir şehrimize su sorunu yaşatmayacağız.” dedi.


Yorumlar(0)