/ /

2013’ün en iyi 10 kitabı

23 Aralık 2013

Turgay Özçelik

2013 değerlendirmelerimize edebiyat dünyası ile devam ediyoruz. Birçok usta kalemden yeni eserler gördüğümüz 2013’te, yeni birçok yazarla da tanıştık. Bakalım 2013’te yayınlanan en iyi kitaplar hangileri.

260920131037106866213_3Doktor Uyku

Stephen King’in Medyum (The Shining) romanını hatırlarsınız. Beyazperdeye de uyarlanan kitap korku edebiyatının unutulmaz eserleri arasına girmişti. İşte Doktor Uyku, yıllar sonra King’in yazdığı Medyum’un devam romanı. İlk kitapta, çocukluğunda bir kışını geçirdiği Overlook Oteli’nin “sakinlerinden” bir türlü kurtulamayan Dan, yıllarca bir şehirden diğerine sürüklenirken, sonunda ufak bir New Hampshire kasabasına yerleşir, bir bakımevinde işe girip, kalan “ışıltısını” ölmekte olan insanları rahat ettirmekte kullanır. Orada Dan’e “Doktor Uyku” adını verirler. Dan, o güne dek görmediği kadar parlak bir ışıltıya sahip olan küçük bir kızla, Abra Stone’la tanıştığında geçmişiyle barışır ve Abra’nın hayatta kalabilmesi için iblislerle zorlu bir mücadeleye girişir.

tek kantli bir kusTek Kanatlı Bir Kuş

Edebiyatımızın yaşayan çınarı Yaşar Kemal’in yeni romanı. Tek Kanatlı Bir Kuş kitabı, toplumda bulaşıcı bir hastalık gibi yayılan korkunun destansı bir romanı niteliğinde. Halkının neden terk ettiği bilinmeyen, gizemli karanlık bir kasaba, bu kasabaya atandığı halde gidemeyen bir posta müdürü, yalnızlığın timsali bir istasyon şefi, “Alamancı” bir genç kadın… Ve bütün fantastikliğine karşın son derece gerçekçi gelen bir dünya… Şaşırtıcı ve çok katmanlı olay akışı, kişilerinin zenginliği ve derinliği, zaman zaman bir röportaj keskinliği kazanan masalsı diliyle tam bir Yaşar Kemal romanı.

daha

Daha

Yeraltı edebiyatının popüler ve başarılı yazarı Hakan Günday, bu yıl yepyeni bir romanla hayranlarını sevindirdi. Roman, Gaza isimli karakterin öyküsünü anlatırken, baba-oğul çatışmasına dair eşine az rastlanır bir bakış açısı sunuyor. Her sayfası sürprizlerle dolu romanda, yalnızlık, vahşet, göçmen taşımacılığı gibi farklı tatlara uzanmak mümkün. Rahatlamak için değil, zihninizi açmak için okuyacağınız bir roman Daha.

cehennemCehennem

Yeni kitabını merakla beklediğimiz yazarlardan biri de Dan Brown’du. Neyse ki bizi daha fazla bekletmedi ve Cehennem ile çıktı karşımıza. Gerilim, aksiyon, gizem ve heyecanın dozunu çok iyi ayarlayan Brown, bu özelliğini Cehennem’de de sürdürüyor. Önceki kitaplarından tanıdığımız simgebilimci Robert Langdon’ın yeni macerasını anlatan kitabı yakın zamanda beyazperde de izleyebileceğiz.

 

 

cehennem cicegiAlper Kamu Cehennem Çiçeği

Dünyanın en küçük dedektifi Alper Kamu suçun ardından ipuçlarını koklamaya devam ediyor. Hevesle yolunu gözlediğimiz Alper Kamu’yu bizlerle tekrar buluşturan Alper Canıgüz, her türlü şiddetin hüküm sürdüğü bir atmosferde, kırık hayatların, küllenmiş aşkların ve daha nice esrarın peşinde kara mizahla yüklü yeni bir yolculuğa çıkıyor okurunu.

 

 

ruhi mucerretRuhi Mücerret

Bir Murat Menteş kitabı desem sanırım yeterli olur. Dublörün Dilemması ve Korkma Ben Varım’ın yazarı Murat Menteş bu kez 100 yaşındaki İstiklal Savaşı gazisi milli kahraman Ruhi Mücerret’in eğlenceli öyküsü ile baş başa bırakıyor bizi. Bir dünya starına dönüşen Ruhi Mücerret’in yanında yine birbirinden ilginç karakterlerle tam bir edebiyat cümbüşü yaşayabilirsiniz bu kitabı okuyarak. Emreh Serbes kitap için “100 yaşın altındaki herkes bu kitabı okumalı” demişti, aynen katılıyoruz.

 

kayip kentin radyosuKayıp Kentin Radyosu

Daniel Alarcon “Kayıp Şehrin Radyosu”nda “iç savaşla bölünmüş bir toplumda kaybolanların ve talihsiz bir aşkın akıldan çıkmayacak masalını” anlatıyor… Roman kahramanı Norma on yıldır radyoda, dağlardaki Kızılderililer ve varoşlardaki yoksullar, kısacası savaşın şiddetiyle perişan olmuş bir halk için tesellinin ve umudun sesidir. Kayıp Kentin Radyosu adlı proğramın sunucusu olarak, kaybolanların, delice yayılan kentin yuttuğu kişilerin adlarını duyurmaktır Norma’nın işi.

 

 

ates etme istanbulAteş Etme İstanbul

Polisiye edebiyatın usta kalemi Celil Oker, Ateş Etme İstanbul romanıyla okurları insan zekâsının sınırlarının test edildiği, sürprizlerle dolu bir maceraya sürüklerken, gerilim ile ince mizahın dâhice harmanlandığı mükemmel bir kurguyla meraklılarının elinden bırakamayacağı bir polisiye serüvene imza atarak gönülleri fethediyor.

 

 

ve daglar yankilandiVe Dağlar Yankılandı

Ve Dağlar Yankılandı, bizi biz yapan değerler üzerine düşündüren, ustalıkla yazıldığını her bölümde yeniden kanıtlayan, büyüleyici bir roman. Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş ile dünya çapında sevilen bir yazar olan Khaled Hosseini’nin yazarlığında bir dönüm noktası.

 

 

malafrenaMalafrena

Ursula K. Le Guin’in 1979’da kaleme aldığı Malafrena, yazarın diğer bazı öykülerinden tanıdığımız hayali ülke Orsinya’da geçiyor. Fakat yazarın diğer romanlarında da olduğu gibi, mekân hayali olmasına rağmen resmedilen ortam ve ele alınan meseleler son derece gerçekçi. Sansürün insanları susturduğu, kısıtlamaların her türlü muhalefeti engellediği, iktidarın katı ve kati bir hal aldığı bir ülke Orsinya. Malafrena Vadisi’nde ailesiyle birlikte yaşayan başkahraman İtale Sorde, işte tam da bu koşullarla mücadele etmek üzere güvenli aile toprağını terk edip siyasi çalkantıların hüküm sürdüğü başkente gidiyor. Amacı, devrimci idealleri doğrultusunda toplumun özgürleşmesine katkıda bulunmak…


Yorumlar(0)