/ /

Marmaray’a bir gün kala…

28 Ekim 2013

editor

29 Ekim’de açılışı yapılacak olan Marmaray Projesi ile ilgili farklı görüşlerden farklı farklı yorumlar geliyor. Açılışına bir gün kala, Marmaray ile ilgili internet sitelerinde ve gazetelerde yer alan son yorumları derledik:

Binali Yıldırım: Gökdelenler daha tehlikeli!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, dün Yenikapı – Üsküdar turu yaptığı gazetecilere projeyi detaylandırdı. En çok merak edilen konulardan biri olan ‘güvenlik2 konusuyla ilgili, Bakan Yıldırım ”  Marmaray hareket eden plakla beraber yatay vaziyette hareket edecek. Ne riski var bağlantı yerlerinde bozulma olabilir, segmentler arasında sızdırmazlık contalarında sorun çıkabilir… Onun dışında bir yıkılma yok, çünkü çapraz bir hareket yok. Ama Kozyatağı ve Bostancı’daki dikey yapılar gökdelenler daha büyük risk altında. Doğal olarak daha emniyetli. Asıl önemli olan kara ve deniz tünelleri arasında bir sorun çıkmaması.” dedi.

Mahmut Övür/ Sabah: İstasyona girerken bile etkileniyorsunuz

Bakan Yıldırım’ın dün gerçekleştirdiği bilgilendirme turundaki gazetecilerin arasında yer alan isimlerden biri de Mahmut Övür. Övür, dünkü gözlemlerine dayanarak kaleme aldığı yazısında, projeyi şöyle yorumluyor;

‘Yeni bir İstanbul doğuyor’
Birkaç ay önce henüz rayların döşenmediği günlerde Marmaray’ı denizin ortasına kadar yürüyerek gezmiştim. Bu kez, Bakan Yıldırım’la birlikte Yenikapı’dan Üsküdar’a metroyla geçiyoruz. Bir ara tam ortalarda duruyor ara geçişleri geziyoruz. Herkes hatıra fotoğrafları çektiriyor. Gerçekten de birkaç dakikada Üsküdar’da olmak insanı şaşırtıyor. Ama hızla değişen dünyada belki de bir süre sonra bu adım bile yetmeyecek bize… İstanbul’un hâlâ en sıkıntılı sorunun ulaşım… Ama Marmaray bu sorunu aşmak açısından tarihi bir dönüm noktası. Siyasette sık kullanılan bir söz var; Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. İstanbul’da da Marmaray’dan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Hele Hızlı Tren, yeni metro hatları, üçüncü köprü ve Marmaray’ a kardeş gelen otomobillerin geçeceği Avrasya Tüneli’ yle dünyanın cazibe merkezi olacak farklı bir İstanbul doğuyor.

 

Müjgan Halis/ Hürriyet: Marmaray, İstanbul’un yolculuk hareketlerini karşılayacak mı? (20 soruda Marmaray)

İstanbul’daki motorlu araç sayısı son 10 yılda hızla arttı. Sabah doruk saatlerde, Avrupa yakasında Tarihi Yarımada, Bakırköy ve Zeytinburnu ilçelerine yapılan yolculukların oranları azalırken, kentin batı ucundaki Küçükçekmece, Büyükçekmece ve Avcılar ilçelerine yapılan yolculuk oranları arttı. Geçen 10 yıl içinde, sabah doruk saatte, Avrupa yakasının güneyine yapılan yolculukların toplam Asya-Avrupa Boğaz geçişleri oranı yüzde 40’tan 31’e düşerken, kuzey bölgesine yapılan yolculuklar yüzde 57’den 66’ya çıktı. Bu durum, Avrupa yakasında, Haliç’in kuzeyindeki ilçelerde ve özellikle Zincirlikuyu-Maslak ekseninde hızla gelişen yeni istihdam alanlarından kaynaklanıyor.

 

Ertan Tan/Taraf: Bütün yollar Marmaray’a çıkar…

Tan da Bakan Yıldırım ile proje turuna çıkan gazetecilerin arasında. Yazısında şu şekilde yorumluyor Marmaray’ı:

Yarın Marmaray’ın açılışıyla birlikte İstanbul’un 100 yıllık hayal projesi hayat bulacak. Dünyanın en derin tüp geçidi, Asya’nın demiryolu hattını, Avrupa’ya taşıyacak. Üstelik bu yolculuk, İstanbul’un şehir merkezinden geçecek. Bir zamanlar, İmparator Claudius’un Batı Roma’nın başkenti için söylediği “Bütün yollar Roma’ya çıkar” sözü, Doğu Roma’nın başkentinde hayat bulacak.

Bakan Yıldırım’ın bütün yolculuk boyunca en çok üzerinde durduğu konu da bu oldu. Uluslararası bir demiryolunun İstanbul’un en tarihî merkezlerinden geçerek Asyalıları ve Avrupalıları taşıyacak olmasıİstanbul’un 8 bin 500 yıllık vizyonunu yansıtıyor.

Marmara kıyısındaki neolitik köy, artık küresel bir köy haline gelen dünyanın merkez İstasyonu. Bütün İstanbullulara hayırlı olsun.

 

 

Kapak görseli; Marmaray Projesi’nin facebook sayfasından, manşet görseli ise üsküdar.bel.tr sitesinden alınmıştır.


Yorumlar(1)