/ /

İstanbul’da Yıkılacak Mahalleler Belirlendi

18 Temmuz 2013

Editör

Kentsel Dönüşüm kimileri için fırsat kimileri için ise ne yazık ki bir yıkım durumunda. Bu yüzden konunun konuşulmaya başlandığı ilk andan itibaren insanların en cevabını en çok merak ettiği soru “Evim riskli alan içinde mi?” şeklinde oldu. Çünkü evi riskli alan içinde olan mülk sahiplerini 60 gün içinde evini yıktırma, riskli görülmesi halinde farklı bir bölgeye taşınma, itiraz edememe ve konut üzerinde hiç bir tasarrufta bulunamama gibi çeşitli yaptırımlar ve zorluklar bekliyordu.

 

İşte kentsel dönüşüm noktasında konutların süratle yıkılarak dönüşmesine olanak sağlayıp devletin işini ciddi anlamda kolaylaştıracak olan bu bölgelendirmenin Türkiye genelinde hangi illerin hangi ilçe ve mahallerinde uygulanacağı yavaş yavaş netleşmeye başlıyor…

 

Belediyelerin, ilçe sınırları içinde zemininden ve yapı stokundan endişe duydukları mahalleleri tespit ederek bu yerlerin riskli alan olarak ilan edilmesi için yaptığı başvurular Bakanlar Kurulu’ndan bir bir onay alarak Resmi Gazete’de yayınlanmaya başladı.

 

EN FAZLA RİSKLİ BAĞCILAR’DA

Belediyelerden gelen talepler sonrası Türkiye genelinde şu ana kadar 22 ilde riskli alan belirlemesi yapılırken en fazla riskli alan talebi ise İstanbul’dan geldi.

 

TAPULARA ŞERH KONULACAK

Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilerek riskli alan ilan edilen mahallerde dönüşüm riskli alan statüsüne girmeyen bölgelere göre çok daha farklı ilerleyecek. Öncelikli olarak riskli alan ilan edilen sınırlar içindeki tüm yapıların tapu kayıtlarına şerh konularak mal sahiplerinin mülkleri üzerindeki tüm tasarrufları geçici olarak durdurulacak ve 2/3 çoğunluğu aranmadan yıkım kararı çıkartılacak.

 

60 GÜN + EK SÜRE TANINACAK

Ancak yıkım, hak sahipleri belirlendikten sonra yapılan anlaşmalar sonrası gerçekleştirilecek. Bu anlaşmalara yanaşmayanlara ise evlerini yıkmaları için 60 gün + ek süre verilecek. Bu süre sonunda yıkılması gerektiği halde mevcudiyetini koruyan yapıların yıkımı ise ilgili birimler tarafından gerçekleştirilecek.

 

SAĞLAM BİNADA UYGUN GÖRÜLÜRSE YIKILACAK

Riskli alanda risksiz bina bulunması hâlinde ise bu binalar uygulama dışı tutulabilecek. Böyle bir durumda, risksiz binanın bulunduğu alan için ifraz edilebilecek, ifraz imkânı yok ise maliklerin anlaşması hâlinde binanın hâlihazır durumu korunabilecek. Ancak, uygulama bütünlüğü bakımından gerekmesi hâlinde, risksiz binalar da malikleri ile yapılacak anlaşmalar çerçevesinde yıkılabilecek.

 

 MAHALLELER TAŞINABİLECEK

Riskli alan uygulamaları kapsamında dönüşüm öncelikle yerinde yapılacak. Ancak, bölgenin bataklık ve çöküntü alanları gibi ileriye dönük risk arz edecek yerlerin üzerinde olması durumunda zorunlu olarak farklı bir rezerv yapı alanı değerlendirilecek. Ayrıca riskli alan ilan edilen bölgelerde yer alan proje ve uygulamalara yönelik imar ve yapılaşma işlemleri geçici olarak durdurabilecek.

 

İSTANBUL’DAKİ O MAHALLELER

Kadıköy’ün Fikirtepe Mahallesi, Bağcılar’ın Göztepe, Kemalpaşa, Demirkapı ve Evren Mahalleleri, Bayrampaşa’nın Vatan Mahallesi, Esenler’in Çiftehavuzlar ve Oruçreis mahalleleri, Güngören’in Tozkoparan mahalleleri, Küçükçekmece’nin Fatih ve Kanarya mahalleleri, Sultangazi’nin Cumhuriyet mahallesi, Gaziosmanpaşa, Zeytinburnu’nun Sümer mahallesi, Sarıyer’in Çamlıtepe ve Fatih Sultan Mehmet mahalleleri, Beyoğlu’nun Örnektepe, Sütlüce ve İstiklal mahalleleri, Esenler’in Atışalan Havaalanı ve Atışalan Tuna mahalleleri.

 

 

 


Yorumlar(0)