/ /

İstanbul’daki ‘dünya mutfakları’

3 Eylül 2013

editor

Artık farklı bir şeyler yemek istiyorum!

Değişiklik olsun diye dışarı çıkıp, ‘Kendime şöyle güzel bir ziyafet çekeyim. ‘ dediğiniz, ama sonra kendinizi aynı şeyleri yerken bulduğunuz oldu mu?

Sürekli pizza, makarna, kebap, pide, ekmek arası döner, tavuk şiş, hamburger, salata, nohut-pilav yemekten sıkıldıysanız, size İstanbul’a dünyanın başka köşelerinden gelmiş değişik lezzetlerini bulabileceğiniz bir kaç yer önerelim.

 

Hint Yemekleri:

Hint yemekleri için “ya çok seversiniz, ya nefret edersiniz” derler. O yüzden hint mutfağıyla tanışırken biraz açık görüşlü olmakta fayda var. Bol baharatın, sebzenin ve tavuğun hakim olduğu yemekleri denemek alışkanlıklarınızı bozmak için harika bir fırsat.  Bizim gidip denediğimiz birkaç güzel yer var; Asmalı Mescit’te Atlas Apartmanı’ndaki Şimdi Cafe. Bir de Sultanahmet’te Dubb Indian Restaurant var, güzel Hint yemekleri yapan. Ve son olarak da Çemberlitaş’taki Swaad’ı önerebiliriz.

 

Güney Amerika Yemekleri

“Güney Amerika yemeği de ne ki?” der gibisiniz. Evet, İstanbul’da her köşe başında karşımıza çıkan bir mutfak değil, işte o yüzden de daha çok denemeye değer. Asmalımescit’te (galiba Asmalımescit’i çok seviyoruz) La Paz Cafe Bar Güney Amerika yemekleri için oldukça ideal bir mekân…

 

Rus Yemekleri:

“Hadi bu akşamda bir Rus restoranına gidelim, değişiklik olsun” diyen biriyle tanışmadım hiç. Zaten kimin aklına gelsin ki? Ama insanın aklına arada bir böyle şeyler gelmeli, o yüzden bir değişiklik yapın ve gidin bir Rus mutfağıyla tanışın. Bizim ofisimizin hemen aşağısında, Gümüşsuyu’nda bulunan Ayaspaşa Russian Restaurant’a gidebilirseniz, ‘Hayatımda hiç Rus yemeği denemedim’ demezsiniz.

 

Meksika Yemekleri:

İyi Meksika yemeği bulmak aslında zor iş, ama o kadar lezzetli yemekleri var ki deneme yanılma yöntemiyle güzel restoran bulmaya değer. Sonra gelsin Nachoslar, gitsin Tacoslar! Asmalımescit’te Picante, Nişanstaşı’nda Milli Reasürans Çarşısı’ndaki Ranchero ve yine Ranchero’nun Bağdat Caddesi- Suadiye’deki şubesi önerilerimiz arasında.

 

Vietnam Yemekleri:

Tamam, Asya mutfağına her yerde açılan Çin, Japon ve Thai restoranları sayesinde biraz alıştık. Ama rotayı biraz kaydırıp, bu sefer de Vietnam yemeklerini denemekten ne zarar gelir? Good Morning Vietnam! *  (Şişhane-Meşrutiyet Caddesi’ndeki Bird, Vietnam yemekleriyle tanışmanız için bir adım…)

Not: Yukarıdaki restoranları biz denedik beğendik. Ama damak tadı bu… Değişken birşey, o yüzden ‘Bakın şurası daha güzel.’ derseniz; yeni tavsiyelere açığız, bize haber verin yeter.

 

* Ünlü Vietnam Savaşı filminde Robin Williams’ın canlandırdığı Adrian Cronauer isimli sıradışı radyo programcısının askeri radyodan her gün yaptığı anons

 

Editör: Çiğdem Ataman
İllustrasyon: Duygu Serin


Yorumlar(0)