/ /

İstanbullular dikkat! Kuvvetli Lodos geliyor

30 Ocak 2015

Yeliz Gediman

Meteoroloji, Marmara Bölgesi’nde kuvvetli lodos ve sağanak yağış uyarısı yaptı. Fırtına nedeniyle Gökçeada ve Bozcaada’da 3 gün boyunca deniz seferleri de iptal edildi. THY’nin 103 seferi de iptal oldu.

Meteoroloji, Cumartesi ve Pazar günleri rüzgarın şiddetini daha da arttıracağını vurguladı.

Meteoroloji; Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu ile Batı ve Orta Karadeniz’de Marmara Bölgesinde ise yer yer hızla fırtına şeklinde eseceğinin tahmin edildiğini açıkladı.

Fırtınanın etkisini azaltarak Salı gününe kadar devam etmesi bekleniyor.

Kuvvetli lodos fırtınası ve hava sıcaklıklarındaki hissedilir derecedeki artış ile birlikte kar örtüsü bulunan yerlerde kar erimeleri meydana gelebileceği tahmin ediliyor.

Kar erimeleri, soba ve doğal gaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri, kara, hava ve deniz ulaşımında meydana gelebilecek aksamalar, ağaç ve direklerin devrilmesi ile çatı uçmalarına karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

GÖKÇEADA VE BOZCAADA’DA 3 GÜN SEFER YOK

Bu arada Çanakkale’de öğleden sonra beklenen kuvvetli lodos fırtınası nedeniyle bugünden itibaren 3 gün boyunca Gökçeada ve Bozcaada’ya deniz seferlerinin iptal edildiğini duyurdu.

Çanakkale Boğazı ve adalara deniz ulaşımını sağlayan Gestaş firması; meteorolojinin günler öncesinden uyarısını yaptığı kuvvetli lodos nedeniyle önceden tedbir alarak, Gökçeada ve Bozcaada hattındaki seferleri iptal ettiğini duyurdu. Gestaş firmasının resmi web sitesinden yapılan duyuruda cuma, cumartesi ve pazar günü Kabatepe-Gökçeada hattında yapılması planlanan bütün seferlerin olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildiği açıklandı. Ayrıca Geyikli- Bozcaada arasında da bugün saat 12.00’den itibaren cumartesi ve pazar günleri de dahil olmak üzere tüm seferlerin olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildiği bildirildi.

HIZI 100 KİLOMETREYE ÇIKACAK

Meteoroloji Müdürlüğü yetkililerince yapılan fırtına uyarısında; Marmara’da bugün akşam saatlerinden itibaren güney ve güneybatı yönlerinden esen rüzgarın 90 kilometreye kadar ulaşabileceği, pazar günü ise saatteki hızı 100 kilometreye kadar çıkacağı sanılan tam fırtınanın salı günü sabah saatlerine kadar aralıklarla etkili olacağının tahmin edildiği duyuruldu. Aynı şekilde Kuzey Ege’de bugün öğle saatlerinden itibaren güney ve güneybatı yönlerinden 8 ila 10 kuvvetinde tam fırtına beklendiği, fırtınanın Kuzey Ege’de salı günü sabah saatlerine kadar aralıklarla etkili olacağı tahmin edildiği bildirildi.

THY’DEN SEFER İPTALLERİ

Lodos uyarısını dikkat alan Türk Havayolları yarın yapacağı iç ve dış hat seferlerinden 103 seferini iptal etti.


Yorumlar(0)