/ /

İstanbul`un Bilinmeyen Balık Müzesi…

15 Haziran 2013

Ali Alver

Türkiye`de başka bir örneği olmayan bu müzede, irili ufaklı 350`den fazla balık türü akvaryumda ve kavanozlarda özel bir sıvının içinde tutuluyor…

 

Müzede bugün artık yüzde 80`i gerek bilinçsiz avlanmadan, gerekse çevre kirliliğinden Türk deniz sularını terk etmiş balıklar, cam kavanozlarda sergileniyor.

 

YAKLAŞIK 700 BALIK TÜRÜ…

Balık Müzesi, Samatya Sahilyolu`nda pek dikkat edilmezse fark edilemeyen Kocamustafapaşa Balıkçı Barınağı`nın içinde yer alıyor. Kocamustafapaşa Çevre Koruma ve Balıkçılar Derneği Başkanı Haydar Deniz`in kişisel gayretleri ile 1991 yılında kurulan müze, balıkçı arkadaşlarının desteği ile genişlemiş. 15 balık türüyle açılan müzede, bugün 700`e yakın kavanoz var. Bu kavanozlarda Marmara, Akdeniz, Karadeniz ve Ege`de tutulmuş balıklar yer alıyor.

 

İNSANLAR HABERDAR DEĞİL…

Raflarda sergilenen deniz ürünlerinin kavanozlarda etiketleri var. Balıkların Türkçe ve Latince isimleri, tutulan yer ve tutulan tarih bilgileri veriliyor. Balıkların Latince isimleri konusunda İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi hocalarından destek alınmış. Karşılığında da fakültenin balık arşivinde olmayan balık çeşitlerinden verilmiş.

 

Balık Müzesi, herkesin ziyaretine açık, ama insanlar haberdar değil… Müzenin en büyük ziyaretçi grubunu ise ilköğretim öğrencileri oluşturuyor. Her hafta bir okul, müzeyi gezmeye geliyor.


Yorumlar(0)