/ /

En iyi 10 müzeden biri İstanbul’da

24 Ocak 2014

editor

The Guardian Gazetesi dünyanın girişi ücretsiz olan en iyi 10 müzesini açıkladı. Listede İstanbul’dan da bir müze bulunuyor.

Belli gün ve zamanlarda ücretsiz giriş yapılan müzelerin yanı sıra tamamen bedava olan müzelerin listesinde İstanbul’daki Florence Nightingale Müzesi yer alıyor. Girilmesi çok zor ama bu güzelliğe değer bir müze…

İstanbul Florence Nightingale Müzesi’nin ziyaret edebilmek için 48 saat öncesinden faks ile gelinecek gün ve saat belirtilmesi ve pasaportların fotokopileri de faks çekilmesi gerekiyor. Tüm şartlar yerine getirildiğinde ise  ünlü hemşire ve Kırım savaşı hakkında her şeyi öğrenebilir, tarihe tanıklık edebilirsiniz.

florence

Peki müzeye girmek niye bu kadar zor? Müze 1799 yılında inşa edilen Selimiye kışlasında bulunuyor. Ziyaretçi onun kaldığı odaları ve çalıştığı yerleri görme fırsatı buluyor. Diğer müzelerden en büyük farkı müze rehberleri askerliğini yapan genç askerlerden olması.

Diğer ücretsiz en iyi dokuz müze ise Paris’teki modern sanat müzesi Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris, Amsterdam’daki devlet arşivi, Berlin’deki Berlin Wall Memorial ve Müzesi, Kopenhag’da ülkenin tarihini anlatan Ulusal Müze, Lizbon’un modern ve çağdaş sanat müzesi Berardo Collection, Nice’de bulunan Musée des Beaux-Arts, Madrid’in girişi her akşam ücretsiz olan ünlü Prado müzesi Museo del Prado, Roma’daki Museo Storico della Liberazione ve Reykjavik’te 5 milyon fotoğraf sergileyen Fotoğrafçılık Müzeleri.

 


Yorumlar(0)