/ /

İstanbul’un gözdesi Pendik

30 Kasım 2015

Akın Öztürk

İstanbul’un 670 bin nüfuslu ilçesi Pendik, 10 yıldır yapılan yatırımlarla ulaşım, sağlık turizmi, kentsel dönüşüm ve sosyo-kültürel anlamda cazibe merkezi oldu. Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, “Pendik 15 yıl içinde depreme dayanıklı hale gelecek. 2018’de ulaşım hacminin yüzde 90’ını raylı sistemle taşıyacağız ” dedi.

Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, ilçenin son yıllardaki heyecan verici gelişim sürecini anlattı. İşte Başkan Şahin’in Pendik vizyonundan satır başları:

ULAŞIMDA ZİRVE 2018’DE 

 Pendik, İstanbul’un doğusundaki bütün yolların kesiştiği nokta konumunda. Havaalanı, demiryolu, denizyolu ve karayolunun bütün hatları Pendik’te kesişiyor. Bu da Pendik’in cazibe merkezi olması konusunda fırsatlar sunuyor. Pendik bugün, metro ve raylı sistemleri açısından, şehirlerarası ve uluslararası hatlar hariç 22 yeni istasyona kavuşuyor. 4 metro hattının çalışmaları sürüyor. 2017’de, Kaynarca-Hastane -Şeyhli-Kurtköy-Sabiha Gökçen hattımızın aktif olmasını bekliyoruz. 2018 içinde ise, Kaynarca-Çamçeşme-Kavakpınar- Esenyalı-Tuzla hattı aktif olacak. Yine 2018’de Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe- Sultanbeyli-Yenişehir-Kurtköy Sabiha Gökçen hattı açılmış olacak. Kadıköy- Tavşantepe arası açılmak üzere. Bu 2018’de toplam ulaşım hacminin yüzde 80-90’ınını raylı sisteme taşıyacağız anlamına geliyor.

SAĞLIK TURİZMİ GELİŞİYOR 

 Pendik, ciddi bir sağlık üssüne dönüştü. Şu anda sağlık sektörünün Pendik’te yoğun bir şekilde yatırımları var. Çünkü Türkiye’de sağlık turizmi çok gelişti. Havalimanı da sağlık turizminde önemli bir fırsat noktası. Böyle olunca da havaalanı çevresinde herkesin bir sağlık tesisi açma yönünde girişimleri var. Şu anda Medical Park Grubu, D-100 karayoluna, havaalanına ve Marmara Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi’ne yakın bir noktada sağlık merkezi inşaatına başladı. Yine Medipol Grubu, eski adliyenin bulunduğu yerde Pendik merkeze daha yakın bir noktada hastane inşaatı yapıyor.

BÖLGENİN TİCARET MERKEZİ 

 Pendik aslında ulaşım avantajlarının yanısıra bölgenin bir ticaret merkezi olmuş durumda. Özellikle Yüksek Hızlı Tren (ilk durak Pendik merkezde) ile birlikte Pendik çarşı, Sakarya’dan Kadıköy’e kadarki hattın çok önemli bir alışveriş merkezi haline geldi. Marmaray, tamamıyla bittiğinde Gebze’den Halkalı’ya kadar kesintisiz bir alışveriş yolculuğu da başlamış olacak. Bu, Pendik için ticari açıdan müthiş bir müşteri profili sağlayacak. Deniz yolu ulaşımımız da kent açısından son derece önemli fırsatlar sunuyor. Ro-Ro Limanı, Yat Limanı ve İDO Limanı kent turizmi ve deniz ulaşımı açısından çok önemli. Lojistik açısından çok ciddi fırsat oluşturuyor. Marina da kent turizmi açısından bazı cazip imkanlara sahip bir seçenek.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 

 Pendik, riskli yapı konusunda Türkiye’de en yoğun dönüşümün yapıldığı ilçelerden biri. Pendik’te 230 bin konutumuz var. Bunun 90 bini depreme dayanıklı. Pendik’te, kentin hemen hemen her yerinde riskli yapıların dönüşümü hızla devam etmektedir. Yıllık yaklaşık 10 bin riskli binanın yıkılarak yeniden yapılmasını hedefliyoruz. Böylece Pendik, 15 yıl içinde tümüyle depreme dayanıklı bir yapıya kavuşmuş olacak. Pendik’te mülkiyet değeri yaklaşık 10 kat arttı. Pendik’te spor, yeşil alanlar, parklar, eğitim faaliyetleri açısından atılımlar oldu. Eğitim konusunda çok ciddi yatırımlar yapıldı. Pendik, 2017 itibariyle mükemmel bir ilçe olacak.

20 BİN GENCE SPOR EĞİTİMİ

Pendik’te her yıl 20 spor kulübü, belediyemizle birlikte 10 bin gencimize temel spor eğitimi veriyor. 2016’da hedefimiz 20 bin çocuk ve gencimize temel spor eğitimi vermek. Öğrenme güçlüğü taşıyan, otizm olan veya ailevi sorunları bulunan çocuklarımıza, 200’e yakın rehber öğretmen, psikiyatristler ve Pendik Belediyesi’nce kurulan Gençlik Destek Merkezi ile destek hizmeti veriyoruz. Şehri dönüştürücü lokomotifler var. Bunlardan birincisi anneler. Bu nedenle anneleri kültür, sanat ve eğitim programlarımızın içine dahil ediyoruz. Anne kültürün bir parçası olmalı ki bunu çocuğuna aktarsın.


Yorumlar(0)