/ /

Kış geldi,saatler değişiyor!

25 Ekim 2013

editor

Gün ışığından daha fazla faydalanmak adına Mart ayında geçilen  yaz saati uygulaması,  27 Ekim 2013 Pazar günü (cumartesi gününü, pazar gününe bağlayan gece) saat 04.00’ten itibaren saatlerin 1 saat geri alınmasıyla sona eriyor.

İstanbul’da  devlet memurlarının mesai saatleri de değişiyor.İstanbul Valiliği’nin açıklamasına göre;  yeni mesai saatleri  28 Ekim’den itibaren  saat 08.00-12.00/12.30-16.30 olacak.

Bu arada “nerden çıkmış bu uygulama?” diyenlerdenseniz,  hemen cevap verelim:

Saatleri geri alma uygulaması  ilk defa 1895 yılında Yeni Zelandalı bir böcekbilimci olan George Vernon Hudson tarafından önerilmiş. Hudson bir böcekbilimci olmasına karşın aynı zamanda bir astronommuş. Vardiyalı çalıştığı için  böcek toplamak için zaman ve gün ışığından maksimum faydalanması gerektiğini düşünmüş ve Wellington Felsefe Cemiyeti’ne  bir makale sunarak iki saatlik gün ışığı tasarrufu değişikliği önermiş. O günden sonra birçok ülke bu uygulamayı benimseyerek kullanmaya başlamış. Türkiye’de de , geçtiğimiz yıl son bulacağını açıklanmasna rağmen uygulama bu yıl da devam ediyor.


Yorumlar(0)