/ /

Bizans Sempozyumunda Sona Gelirken

27 Haziran 2013

Editör

Bu yılki teması “Bizans’ta Ticaret” olan sempozyum, 24 Haziran Pazartesi günü başladı. 4 gün boyunca, 34 bildirinin sunulacağı sempozyumu alanın yetkin isimlerinden 14 tartışmacı yönetiyor. Katılımın çok yüksek olduğu sempozyum, Bizans dönemi üzerine yapılan çalışmaların yaygınlaşmasına, paylaşılmasına, sahip olduğumuz büyük dünya mirasının tanıtılmasına ve korunmasına hizmet ediyor. Özellikle Türkiye’den yetişen genç Bizans araştırmacılarının çalışmalarını gün ışığına çıkarıyor.

 

İlk günkü “Marmaray Arkeolojik Kazıları Işığında Prosphorion Limanı” ve “Dünyanın En Büyük Ortaçağ Gemi Batığı Koleksiyonu:Yenikapı Batıkları” bildirilerinde son dönemlerde özellikle Marmara Denizi’nde Yenikapı’daki arkeolojik keşifler ve yazılı kaynakların yeni okumaları ışığında, Bizans dünyasında ticaret konusunda ulaşılan güncel bulgu ve belgeler de paylaşıldı.

 

Özellikle dokuz yıldır süren araştırmalar, ortaya çıkan büyük dünya mirası yarışma projesi hazır olan Yenikapı’daki Deniz Müzesi’nin artık hayata geçirilmesinin aciliyetine işaret ediyor. Araştırmacılar atıl durumdaki Haliç’teki Taşkızak Tersanesi’nin de Bizans ve Osmanlı denizciliğini yansıtacak bir müze olarak restore edilmesini öneriyorlar.

 

Aralarında, Paul Magdalino, Jean-Claude Cheynet, Johannes Koder, Peter Sarris’in de bulunduğu yerli ve yabancı uzmanların katıldığı sempozyumun başlıkları arasında; Konstantinopolis’in “Dış Ticareti”, “Limanları”, “Batı Anadolu ve Ege Denizinde Ticaret Ağları ve İletişim”, “İznik ve Trabzon Devletlerinde Ticaret”,“Likya’nın Liman Kentleri” de var.

 

Sempozyum, yarın saat 12:15’te başlayacak olan Nevra Necipoğlu, John Haldon ve Michael McCormick’in yer aldığı panelle noktalanacak.

 

Sempozyum kapsamında ilk gün, İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde “Saklı Liman’dan Hikâyeler: Yenikapı Batıkları” sergisi açıldı. Dün ise, AnaMed’de, “Artamonoff: İstanbul’da Bizans İmgeleri” ve “Anaia’dan Arkeolojik İzlenimler” sergileri sanat ve tarih severlere kapılarını açtı.

 

Sempozyumda son gün değişikliği

Yapılan açıklamada,13.oturumun yönetmeni Koray Durak ve konuşmacılarından Jean-Michel Carrié’nin gelememesi dolayısıyla kapanış oturumu öncesindeki 13 ve 14.oturumun birleştirildiği duyuruldu. Bu durumda kapanış oturumunun saati 11.15′e çekildi.

 


Yorumlar(0)