/ /

Mercan Dede ile Ramazan Konserleri

3 Temmuz 2014

editor

Mercan Dede Ensemble ile izleyenleri büyüleyen konserler Ramazan boyunca Zorlu Center’da devam edecek!

Etnik müziğin modern dans ve B-boy ekolüyle buluşması

Mercan Dede Ensemble Ramazan Özel Projesi’nin 9 Temmuz gecesi konuğu, sanat yönetmenliği & koreografilerini üstlendiği yüzlerce sahne gösterisiyle Türkiye’de ve uluslararası alanda sayılı isimler arasında yer alan Beyhan Murphy ile; günümüzün en önde gelen icracılarından biri olarak kabul edilen Kanun virtüözü ve besteci Göksel Baktagir olacak.

Geçtiğimiz yıllarda Mercan Dede ile gerçekleştirdikleri çalışmalarla hem Türkiye’de, hem de yurt dışında çok ses getiren projelere imza atan Beyhan Murphy, bu tanınmış koreografilerinin yeni düzenlemelerinden oluşan çok özel bir performansla Mercan Dede’ye eşlik edecek. 1992’den beri modern dans alanında Türkiye ve dünyanın ilgiyle takip ettiği koreografiler sahnelemiş Murphy’nin; Güldestan, Seyahatname ve Barbaros projelerinin müziklerini de Mercan Dede bestelemişti.

Gecenin bir diğer konuğu olan Göksel Baktagir, temelde bir Türk müziği enstrümanı olan sazının bütün imkânlarını ve sınırlarını değerlendirerek; geliştirdiği kendine özgü icra tekniğiyle birlikte bakış açısını diğer dünya müziklerine doğru genişletmiş ve yer aldığı pek çok uluslararası projede Türk Müziği’ni dünyaya tanıtan bir isim. Berlin’de kurduğu Flying Steps B-boy ekibiyle dört defa dünya break dans birinciliği kazanan Kadir Amigo Memiş, kendine has break dans teknikleriyle Anadolu’yu işlediği çok özel koreografilerini yine bu gecede, Mercan Dede’nin müzikleriyle sahneleyecek.

Anjelika Akbar ile Doğu’dan Batı’ya “Klasik” Bir Gece

Mercan Dede Ramazan Özel Projesi’nin 16 Temmuz gecesi konserinin özel konukları BİFO üyeleri Esen Kıvrak, Olgu Kızılay, Efdal Altun ve Çağ Erçağ’dan oluşan Borusan Yaylılar Dörtlüsü: Borusan Quartet ve 4 yaşından bu yana ürettiği yüzlerce beste ile müzik otoritelerince “dâhi” olarak gösterilen piyano sanatçısı Anjelika Akbar.

Kariyeri başarı ve ödüllerle dolu olan UNESCO üyesi Anjelika Akbar’ın, 2002 yılında yayınladığı Vivaldi’nin “Dört Mevsim” keman konçertosunun piyano uyarlaması albümü, uluslararası klasik müzik kataloglarına giren “ilk Türk klasik müzik albümü” olarak literatürdeki yerini aldı. 2005 yılında Prof. Gürer Aykal öncülüğünde kurulan Borusan Quartet, 2010 yılında ilki düzenlenen Andante dergisi Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın Oda Müziği Topluluğu” ödülünü aldı. Yine aynı yıl New York’taki Carnegie Hall’da finali gerçekleşen 2010 ICMEC Uluslarası Oda Müziği Topluluğu Yarışması’nda birinci olarak altın madalyanın sahibi oldu.

Büyüleyici Vokaller Bir Arada

Projenin 23 Temmuz kapanış gecesinde Mercan Dede Ensemble’a, büyüleyici sesleriyle dünya müziğinin en önemli vokal sanatçılarından Azam Ali ve Türk Halk Müziği’nin yıldızı Zara konuk sanatçı olarak eşlik ediyor.

Dünya müziği alanında günümüzün en önemli besteci ve vokalisti olarak gösterilen, sesini “Matrix”, “The Fight Club”, “Thor” gibi film müziklerinden de hatırlayabileceğimiz Azam Ali, Mercan Dede’nin son albümü Dünya’da yer alan “Haydar Haydar” adlı Anadolu türküsünü seslendirdi.

Zara, İlk albümünü yayınladığı 1998 yılından bu yana sürdürdüğü başarılı kariyerinde Kral TV ve MGD gibi saygın bir çok organizasyonların ödülleri ile birlikte, 4 yıl üst üste en iyi Türk Halk Müziği Kadın Sanatçı Altın Kelebek ödüllerinin de sahibi oldu.
Türk Halk Müziği’nin önde gelen ismi Zara, dünyaca ünlü müzisyen Azam Ali ve ezgileriyle doğu ile batıyı buluşturan Mercan Dede’nin bir araya geleceği bu heyecan verici proje, uzun süre hafızalarınızdan silinmeyecek.

mercan-dede

Mercan Dede Ensemble feat. Beyhan Murphy & Göksel Baktagir & Kadir Amigo Memiş
Tarih: 9 Temmuz 2014
Mekan: Zorlu Center PSM, Ana Tiyatro

Mercan Dede Ensemble feat. Borusan Quartet & Anjelika
Tarih: 16 Temmuz 2014
Mekan: Zorlu Center PSM, Ana Tiyatro

Mercan Dede Ensemble feat. Azam Ali & Zara
Tarih: 23 Temmuz 2014
Mekan: Zorlu Center PSM, Ana Tiyatro

Bilet Fiyatları (5 kategori): 135TL, 110TL, 86TL, 62TL, 39TL

 


Yorumlar(0)