/ /

Metroya binmesi kaç dakika?

30 Eylül 2013

editor

Kim bilir kaçımız, “Şimdi evden durağa yürümesi 10 dakika desek, merdivenlerden indin, kart bastın, durakta bekledin… Eh, gitmek istediğim yere varmam en az bir saat sürer.” diye kafadan bir plan yapıp, varış noktamıza gereğinden erken ya da geç ulaştık?

İşte, bu sorunun önüne geçmek ve kıymetli vaktimizi çarçur etmemeye bir son verebilmek için İstanbul metro hatlarını inceledik, “Bir yerden bir yere gitmesi kaç dakika sürüyor?” ve “Seferler arası bekleme süreleri nedir?” sorularının yanıtlarını bulduk.

Aksaray – Atatürk Havaalanı (M1A)

Saat 6:00 – 00:00 arasında hizmet veren Aksaray – Atatürk Havaalanı Metro (M1a) hattında 18 istasyon mevcut.  İlk istasyon  ve son istasyon arasındaki sefer süresi 32 dakika sürüyor ve istasyonlar arası ortalama ulaşım süresi 2-3 dakika. En yoğun saatlerde, seferler arası bekleme süresi 5 dakikaya kadar düşüyor. Seferler arası en uzun bekleme süresi ise 10 dakika.

Şişhane – Hacıosman Metro (M2)

6:15 – 00:00 saatleri arasında hizmet veren Şihane – Hacıosman Metro (M2) hattında 13 istasyon bulunuyor. Hattın bir ucundan diğer ucuna gitmek 27 dakika sürüyor ve süresi 2 dakika. En yoğun saatlerde, seferler arası bekleme süresi 4 dakikaya kadar düşüyor. Seferler arası en uzun bekleme süresi ise 7 dakika.

Başakşehir – Olimpiyatköy Metro (M3)

Saat 6:00 – 00:00 arasında hizmet veren Başakşehir – Olimpiyatköy Metro (M3) hattında 11 istasyon mevcut. İlk istasyon  ve son istasyon arasındaki sefer süresi 20 dakika sürüyor. İstasyonlar arası ortalama ulaşım süresi 2 dakika. Günün en yoğun saatlerinde, seferler arası bekleme süresi 5 dakikaya kadar düşüyor. Seferler arası en uzun bekleme süresi ise 10 dakika.

Kadıköy – Kartal  Metro (M4)

İstanbul metrolarının en yenisi, Anadolu yakasının ilk metrosu, Kadıköy – Kartal Metro (M4) hattı 06:00 – 00:00 saatleri arasında hizmet veriyor. Toplam 16 durak olan hattın başından sonuna gitmek, yani Kadıköy’den Kartal’a ulaşmak ortalama 32 dakika sürüyor. Hat üstündeki istasyonlar arası ulaşım 2-3 dakika arası değişiyor. Seferler arası bekleme süresi en kısa 4, en uzun 8 dakika.


Yorumlar(0)