/ /

Minikler yeşertiyor

4 Ocak 2014

Turgay Özçelik

“Tohumlar fidana, fidanlar ağaca, ağaçlar ormana dönmeli yurdumda.” Eminim uzun zaman geçti bu şarkıyı duymayalı. Belleklerde yitip giden bu sözler, şimdi Beykoz’da hayat buluyor.

fidan 2

“Minik ellerden büyük işler; tohumdan fidana yeni nesiller yetiştiriyoruz” projesini hayata geçiren Beykoz Belediyesi, önce öğrencilere tohum dağıttı, ardından tohumları fidana dönüştüren öğrencilerle o fidanları dikti.

Beykoz Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği ile birlikte yürütülen projede ilçedeki öğrencilere 26.530 tohum dağıtıldı ve bu tohumlar, öğrencilere okullarında verilen eğitimlerle fidana dönüştü.

fidan 4

Öğrencilerin, ÇEKÜD yetkilileri ve öğretmenleri nezaretinde yetiştirdikleri 1000 fidan,  Riva’da Orman Bakanlığı tarafından tahsis edilen alana dikildi. “Minik Ellerden Büyük İşler; Tohumdan Fidana Yeni Nesiller Yetiştiriyoruz “Projesi kapsamında düzenlenen ağaç dikim törenine, ÇEKÜD Başkanı Süleyman Yorulmaz, Beykoz Belediyesi çalışanları, dernek üyeleri ile Beykoz Halide Edip Adıvar İlköğretim Okulu, Tokatköy İlköğretim Okulu ve Kanlıca Sedat Simavi İlköğretim okullarından öğretmen ve öğrenciler katıldı.

fidan1

Ağaç ve orman sevgisini artırmak, çocuklara küçük yaşta çevre bilincini aşılamak amacıyla başlattıkları projenin en büyük doğal mirasımız olan ormanların yaşamasına ve geleceğe aktarılmasına katkıda bulunduğunu söyleyen ÇEKÜD Başkanı Süleyman Yorulmaz, başta Beykoz Belediyesi olmak üzere çalışmaya katkıda bulunan öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti.


Yorumlar(0)