/ /

Engellilerden bez torba

8 Ocak 2014

editor

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği ve Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun ortak projesi olan “Engelliler Üretiyor, Doğa Kazanıyor”  ile tüketicilere bez torba kullanımı aşılanıyor.

beztorba1

Doğada yok olma süresi 1000 yıl olan plastik torbaların kullanımının azaltılması, çevreye duyarlılıkta farkındalık yaratılması için hazırlanan projenin tanıtım toplantısına Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş,  İlçe Emniyet Müdürü Gökhan Dörtkol, TOFD Beykoz Şubesi Başkanı Saniye Efe, Can Simidi Derneği Başkanı Zeki Paşalı, belediye başkan yardımcıları, ilçe halkı ve gönüllüler katıldı. Proje sahiplerinin 6 ay önce Beykoz Ortaçeşme’de atölye kurarak çalışmalarını başlattığı bez torba projesi, engelli vatandaşlar ve ev hanımları için de bir istihdam kapısı niteliği taşıyor.

beztorba2

Tanıtım toplantısında yer alan Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, “Naylon poşet dünyamız ve çevremiz için büyük bir sorun, naylon poşet yüz yıllarca erimeyen bir atık. Avrupa’da bazı ülkeler naylon poşet kullanımını yasaklamış durumdalar, temiz bir çevre için bez torbaya yöneliyorlar. Bu atölyeden sadece engelli kimseler değil, iş arayan hamılar da yararlanacak. İş arayan hanımlarımız burada aldıkları eğitimle meslek sahibi olacaklar. Bu atölye hepimizin, katkıda bulunan herkese teşekkür ediyor, ilçemiz için hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Meslek edindirmek, çalışmak isteyen insanların kendi gelişimine katkıda bulunmakla beraber doğaya karşı da bilinçlenme konusunda ilerleme kaydedilmesi hedeflenen “Engelliler Üretiyor, Doğa Kazanıyor” eski bir gelenek olan bez torbaları günümüze taşıyarak sağlıklı ve kolay bir kullanım imkanı sağlıyor. Engellilerin diktikleri bez torbalar  330 şirket ve 3 bin 450 farklı alanlarda, marketlerde kullanıcılara sunulacak.


Yorumlar(0)