/ /

Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Birleşik Krallık

19 Ocak 2015

Yeliz Gediman

İstanbul Modern’in dünyada öncü rol üstlenen müzelerin yöneticilerini Türkiye’den izleyiciler ile buluşturarak güncel müzecilik alanında yeni bir bilgi paylaşım ağı ve iletişim platformu yaratmak amacıyla 2012 yılında başlattığı program “Müzeler Konuşuyor”, Birleşik Krallık ile devam ediyor.

20 Ocak 2015 Salı günü saat 19.00’da gerçekleşecek “Müze Koleksiyonculuğunda Sınırlı İmkanlar, Sınırsız İşbirlikleri” başlıklı konuşmasında Scottish National Gallery of Modern Art Direktörü Simon Groom, kriz döneminde sanat müzelerinin koleksiyonlarını geliştirmelerinin önündeki engel ve fırsatları değerlendirecek. Etkinliğin dili İngilizce, eşzamanlı çeviri de olacak. Ücretsiz olan katılım için katılım için rezervasyon gerekiyor.

mmus_1500_5740471

Simon Groom 1960 yılında kurulan Scottish National Gallery of Modern Art, Scottish National Gallery ve Scottish National Portrait Gallery ile birlikte National Galleries of Scotland’ı oluşturan üç müzenin en yenisi. Edinburgh şehrinin en dikkat çekici parklarından birinde yer alan iki 19. yüzyıl yapısı ve etkileyici bir heykel parkını kapsayan müze, İskoçya’nın en önemli İskoç ve uluslararası modern ve güncel sanat koleksiyonu ile dünyanın en kapsamlı Dada ve Sürrealizm koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor.

Scottish National Gallery of Modern Art Direktörü Simon Groom, kriz döneminde sanat müzelerinin koleksiyonlarını geliştirmelerinin önündeki engel ve fırsatları değerlendirecek. Groom, kalıcı koleksiyon sergileriylesüreli sergi programını zenginleştiren ve müze koleksiyonunun yaratıcı kullanımlarına olanak veren işbirliği projelerini sunacak. Projeler arasında Tate ile birlikte yürütülen, 20. yüzyılın en önemli sanatçılarını içeren koleksiyon projesi ARTIST ROOMS (Sanatçı Odaları); müzenin koleksiyonuyla, ünlü koleksiyoner Dimitris Daskalopoulos’un yapıtlarını biraraya getiren“From Death to Death and Other Small Tales” (Ölümden Ölüme ve Diğer Küçük Öyküler) sergisi ile İskoçya’da güncel sanatın son 25 yılına bakan büyük ölçekli ulusal program GENERATION (Nesil) yer alıyor.


Yorumlar(0)