/ /

Sait Faik Müzesi Yeniden Açılıyor!

2 Mayıs 2013

Behicenur Ander

Burgaz Ada’da bulunan iki yıldır restorasyon halinde olan Sait Faik Abasıyanık ‘müze evi’ yeniden kapılarını açıyor.

 

Sait Faik’in ölümünden sonra müzeye dönüştürülen kendi evinin restorasyon çalışmalarının bitimi, 59. ölüm yıldönümüne yetiştirildi. Adalar Belediyesi’nin de desteğiyle 11 Mayıs’ta açılacak müzede Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Abasıyanık’ın anma töreni gerçekleştirilecek.

 

Ünlü hikâye yazarının birçok öyküsünü Burgazada sokaklarından, denizinden, balıkçısından ve insanlarından ilham alarak o evde yazdığı biliniyor. Köşkte yazarın el yazması öyküleri ve fotoğraflarının da içinde bulunduğu kişisel eşyaları da yer alıyor.

 

Sait Faik Abasıyanık

 

Müzenin ilk açılışı

İlk olarak 1959 yılında annesinin isteği üzerine  Darüşşafaka Cemiyeti’nin girişimiyle müze olarak halkın ziyaretine giriş ücreti alınmaksızın açılan ve bu tarihten 51 yıl sonra restorasyon ve güçlendirme çalışmalarının başlatıldığı bu müze, kültür ve tarihe ev sahipliği yapan önemli özel müzelerimizden biri.

 

Babasının vefatından sonra kışları Nişantaşı’nda yazları ise Burgazada Çayır Sokak 15 numaradaki köşkte yaşamını sürdüren Sait Faik, rahatsızlandıktan sonra zamanının büyük bir kısmını burada geçirdiği biliniyor.

 

Müze; Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri hizmet vermekte.

 


Yorumlar(0)