/ /

Heybeliada’yı nasıl bilirsiniz?

16 Ağustos 2013

editor

Heybeliada deyince aklınıza ne geliyor?

Fayton?
Susuzluktan çatlarcasına koşturulan atlar?
Bisiklet turu?
Deniz?

 

Heybeliada’yı ‘daha 22’sinde, hastanesizlikten kolunu kaybetmiş bir genç’ ile de hatırlayın…

 

 

İstanbul’u gözbebeği adalarından biri olan Heybeliada’da hastane yok!

 

 

Daha da kötüsü, bu hastanesizlik pazar günü 22 yaşında gencecik bir canın kolunu yitirişine neden oldu… Hangi gazeteye baksanız ‘Heybeliada isyanda’ başlığıyla yazıyor, Twitter’da da “heybeliadayahastaneistiyoruz” hashtag’i ile Ada sakinleri sesini duyurmak için kampanya başlatmış durumda.

 

 

Ali Mert Baltacı, Pazar günü sabah 04.00 sıralarında kolundan yaralanıp sokağa çıkarak arkadaşlarından yardım istemiş… Ali Mert Baltacı’nın doktorunun “Yarım saat daha erken gelebilseydi kolunu kurtarabilirdik” dediği yazıyor hurriyet.com.tr’de… ‘Böyle olsaydı şöyle olurdu, x olsaydı y olurdu’ ifadeleri büyük acıların ardından hep dile getirilen şeyler, doktor değiliz, doktordan da iyi bilemeyiz ama dahası daha fena haberin; 112 deniz ambulansı ‘mazot yok’ gerekçesiyle, polisler de askeriye revirine ‘arabanın kan olacağı gerekçesiyle’ götürmemiş Ali Mert’i… ‘Miş-miş’ diyoruz çünkü öyle sert ki cümleler ki insan ‘Gerçek olmasın n’olur!’ diye diye okuyor. Gazetede yazılanlar Baltacı’nın kızkardeşi tarafından doğrulanan iddialar…

 

İstanbul Milletvekili Haluk Eyidoğan: “Adalarda yaz aylarında nüfus arttığı için  zaten yetersiz olan sağlık hizmeti tamamen vatandaşın talebini karşılayamaz oluyor.  Geçen yıl bir komşumuz İstanbul’a hastaneye yetiştirilirken kucağımda öldü. Adalar’a bir değil, birkaç tane deniz ambulansı sağlanmalı, ikincisi ise 7/24 karada acil müdahale ve ilk yardım yapabilecek altyapı ile doktor ve hemşire sağlanmalı.” diyor.

 

 

Sağlık müdürlüğünün açıklamasına göre, Adalarda kış mevsiminde 14 bin kişiye, yaz mevsiminde de 50 bin civarında kişiye sağlık hizmeti veriliyormuş ve acil sağlık hizmetleri açısından 7 gün 24 saat olmak üzere bir ambulans bot, iki 112 Kara ambulansı hizmet veriyormuş.

 

Ali Mert hala yoğun bakımda… Bizi duyamıyor, göremiyor… Adalar yalnızca ‘bisiklete binilecek, faytonla gezilecek’ romantik bir yazlık mekân’ değil, insanların yaşam alanı… Yıl olmuş 2013, bu insanlar altı üstü bir hastane istiyor, uzay üssü değil!

 

 

Heybeliada’yı nasıl bilirsiniz? Faytonlu, bisikletli, eğlenceli?


Yorumlar(0)