/ /

Şeylerin Masumiyeti

24 Ekim 2013

editor

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk tarafından Masumiyet Müzesi‘nin kataloğu olarak hazırlanan “Şeylerin Masumiyeti”, bu sene ilk kez verilen Mary Lynn Kotz ödülünü kazanarak, geçen yıl Amerika’da yayımlanan hem en iyi müze ve sergi kataloğu hem de en edebi sanat kitabı seçildi.

19 Ekim tarihinde ABD’de düzenlenen ödül törenine katılan yazar Orhan Pamuk,ödülü alırken yaptığı konuşmada , edebiyat ve resmi  “kardeş sanatlar “ olarak nitelendirdi ve romanlarını okurun kafasında resimler canlandırmak için yazdığını söyledi.

İlk kez verilen bir ödülün ilk sahibi olan “Şeylerin Masumiyeti “  , Orhan Pamuk’un  Masumiyet Müzesi romanını yazdıktan dört yıl sonra müzeyi açtığı günlerde yazıp yayımladığı ve hem müze kataloğu hem de İstanbul’da kullanılan eşyalar ve koleksiyoncular üzerine düşüncelerini yazdığı edebi bir hatıra kitabı.

Masumiyet Müzesi kitabıyla eşzamanlı düşünülerek tasarlanan Müze ise kitapta anlatılan  kahramanların kullandığı, giydiği, işittiği, gördüğü, biriktirdiği, hayal ettiği şeylerin sergilendiği,bir dönemin İstanbul’unu  teneffüs edebileceğiniz bir müze.

Ödül bahanesiyle ziyaret etmek isteyenler için hatırlatırsak;

Müze , Çukurcuma’da. Sadece Pazartesi günleri kapalı ve giriş katı tekerlekli sandalyeli ziyaretçiler için de uygun. Artık Müze’ yi  sesli rehber eşliğinde,  Orhan Pamuk’un sesini dinleyerek gezebileceğinizi de ekleyelim.


Yorumlar(0)