/ /

Ne Olacak Bu Haydarpaşa’nın Hali?

12 Temmuz 2013

Editör

Hakkında yapılan tartışmalarla geceyarısı sürpriz bir şekilde torba yasaya giren Türk Mühendis ve Mimar Odası Birliği’nin yetkilerini kısıtlayan düzenlemenin Meclis tarafından kabul edilmesinin ardından gözler TMMOB’un tarafı olduğu davalara çevrildi. Hakkında bir çok tartışmaya çıkan yasa Cumhurbaşkanı tarafından onaylanırsa imar projeleri bundan böyle “vize” için TMMOB’a gönderilmeyecek. Dolayısıyla TMMOB’un, projeleri başlamadan inceleme ve gerekli gördüğü takdirde itiraz etme hakkı olmayacak. Ancak yasa daha önce açılan davaları etkilemiyor, yani yasa, Haydarpaşa, Galataport, AKM ve Haliç Tersanesi davalarını etkilemeyecek.

 

Hükümet intikam peşinde

Yapılan bu düzenlemeler, Gezi Parkı Olaylarından dolayı bir öç alma girişimi olarak değerlendiriliyor. Fakat şu var ki, TMMOB sadece parayı verip, onay alınan bir kurum haline dönüşmüştü. Bu durumu en güzel Zeytinburnu’ndaki  üç kulede görebilirsiniz.

24308

 

Hatırlarsanız, Zeytinburnu’ndaki projenin bu kadar tartışılmasının sebebi binaların Tarihi Yarımada silüetinde artık belirgin bir yer alması.

 

Denize 200 metre mesafede, lebiderya olan kulelerin bu tarihi yarımadada nasıl yükseldiği Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne yapılan vatandaş şikayetiyle ortaya çıkmıştı. Yani vatandaşın gördüğünü bu konuda çok hassas olduğunu söyleyen TMMOB görmemişti.

 


Yorumlar(0)