/ /

Orhan Pamuk’tan Kara Kitap’ın Sırları

7 Kasım 2013

Uğur SALAMCI

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Kara Kitap’ın Sırları, okuyucuyu bu önemli romanın hayal edilme ve yazılma sürecine götürüyor.

Orhan Pamuk’un başyapıtlarından biri sayılan, yayımlandığı günden bu yana kendine özel bir hayran kitlesi de yaratmış olan 1990 tarihli Kara Kitap, Pamuk Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldüğünde, ödül komitesi başkanı tarafından şu sözlerle övülmüştü: “Pamuk, Kara Kitap’la, romanın bir edebi tür olarak hâlâ hayatta olduğunu, hâlâ bir potansiyeli ve geleceği olduğunu kanıtladı. Bunları yapan biri ne zamandır çıkmıyordu.”

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Kara Kitap’ın Sırları, okuyucuyu işte bu önemli romanın hayal edilme ve yazılma sürecine götürüyor. Orhan Pamuk’un, “Yapı Kredi Yayınları’na geçme nedenlerimin başında geliyor” dediği bu kitapla okurlar yazarın atölyesine davet ediliyor, Pamuk’un romanının hem otobiyografik ve edebi etki kaynakları hem de romanı yazarken tuttuğu notlar ve “romancılık sırları” okurlarla paylaşılıyor. Yazarın romanı yazarken yaptığı karalamalar, desenler ve resimler romanın yazılış öyküsüne eşlik ediyor ve Pamuk’un romanı yazarkenki ruh haline ışık düşürüyor.

Kara Kitap’ın Sırları, hem Kara Kitap’ın “sadık okurlarına” hem de romanın tuhaf ve zengin dünyasıyla henüz tanışmamış meraklı okurlara eğlenceli, sürprizlerle dolu ve ilham verici bir okuma vaat ediyor.


Yorumlar(0)