/ /

Peryön 23. İnsan Yönetimi Kongresi Başladı

16 Kasım 2015

Akın Öztürk

Tagler

Avrupa’nın kendi alanında en büyük etkinliği olan PERYÖN 23. İnsan Yönetimi Kongresi bugün başladı.

Avrupa’nın kendi alanında en büyük etkinliği olan PERYÖN 23. İnsan Yönetimi Kongresi bugün başladı.

İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan kongrede iki gün boyunca 40’ı aşkın oturumda insan yönetimindeki son trendler, başarılı ve örnek uygulamalar yanında “İş Dünyasında” daha önce hiç konuşulmayanlar da sahneye ve gündeme taşınacak. PERYO”N 3. I·K Blog Ödülleri de kongrenin ikinci günü sahiplerini bulacak.

Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) tarafından düzenlenen, Avrupa’nın insan yönetimi alanındaki en büyük kongresi PERYÖN İnsan Yönetimi Kongresi’nin 23’üncüsü bugün başladı. Kongre 16-17 Kasım olmak üzere iki gün sürecek. İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan toplantıda 40’ı aşkın oturumda insan yönetimine ilişkin konular ele alınacak. Kongre, katılımcı, konuşmacı ve oturum sayısına göre Avrupa’nın en büyük kongresi olma niteliğini taşıyor. Kongrenin ana sponsorluğunu Doğa İş Güvenliği, Turkcell Akademi, Yapı Kredi Bankacılık Akademisi, yenibiriş.com üstleniyor.

İki gün sürecek PERYÖN 23. İnsan Yönetimi Kongresi’nde insan yönetimi farklı yönleriyle Türkiye’den ve dünyadan alanında tanınmış uzman ve profesyonel konuşmacılar tarafından ele alınacak. Kongrenin programında birçok dikkat çekici başlıkta oturum ve konuşmacı var. İnsan yönetimi profesyonellerinin buluştuğu dev organizasyona bu yıl yurt dışından katılan konuşmacılar arasında; dünyanın önde gelen “İş yerinde mutluluk uzmanı” Woohoo Inc. Kurucu Başkanı ve Mutluluk Müdürü Alexander Kjerulf, “Aktif yurttaşlık” hareketi ile yüzlerce insanın hayatını değiştiren Ole Kassow, “Çalıs¸an bagˆlılıgˆı” konusunda dünyaca ünlü uzman David Zinger, Achieve Performance Consulting Group Üst Düzey Yönetici Danışmanı John Alatopoulos, Korn Ferry Liderlik ve Yetenek Yönetimi Kıdemli Müdürü Arvinder Dhesi, DDI Seçme ve Değerlendirme Çözümlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kevin Cook yer alıyor. Türkiye’den ise ünlü tarihçi Galatasaray Üniversitesi Hukuk Tarihi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Erdal Karamercan, İş Adamı Dr. Murat Yalçıntaş, Yönetici, Konuşmacı, Yazar Akın Öngör, Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş¸, Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Yemeksepeti.com Genel Müdürü Nevzat Aydın, Metro Toptancı Market Türkiye Genel Müdürü Kubilay Özerkan, Sabancı Holding İK Grup Başkanı Neriman Ülsever, Burgan Bank Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nazmi Erten, Arzum Ev Aletleri Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, sanatçı Mert Fırat ve Cengiz Semercioğlu konuşma yapacak isimler arasındalar. İki gün sürecek kongrenin akış yönetimini ise geçmiş yıllarda olduğu gibi yine gazeteci yazar Fatih Türkmenoğlu üstleniyor.

“PERYÖN OLARAK 43 YILDIR İNSAN YÖNETİMİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

PERYÖN 23. İnsan Yönetimi Kongresi, PERYÖN Başkanı Sevilay Pezek Yangın’ın konuşmasıyla açıldı. Yangın, “Etkili insan yönetimi dedik. Biz 43 yıllık dernek olarak PERYÖN olarak bunun için çalışıyoruz. Kongre’de en önemli insan yönetiminden sorumlu profesyonellerin paylaşım alanı olarak burada paylaşıyoruz, gündem yaratıyoruz. Birlikte öğreniyoruz ve ilişkilerimizi kuvvetlendiriyoruz. Bizce Türkiye’nin insan yönetimi anlamında önemli öncelikleri var. Bu değişen dünyada önümüzdeki yıllarda daha da önemli hale gelecek. Biz PERYÖN olarak üç odak alanı belirledik; gençlerin potansiyellerini arttırmak, kadın liderler yetiştirmek ve geliştirmek ve KOBİ’lerle insan yönetimi alanında çalışmak. Çok önemli bir konumuz da 2016 yılında İstanbul’da Dünya İnsan Yönetimi Kongresi’ne ev sahipliği yapacağız, insan yönetimi alanında dünyanın kalbi burada olacak. 20-21 Ekim 2016’da Dünya İnsan Yönetimi Kongresi İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak. Türkiye için önemli bir fırsat, bu yıl yaptığımız gibi gelecek yıla da dünya için gündem belirliyor olacağız. Türkiye’deki potansiyeli göstermek için önemli bir fırsat olacak” şeklinde konuştu.

PROF. DR. İLBER ORTAYLI, YÖNETİCİLERİN NASIL OLMASI GEREKTİĞİNİ ANLATTI

Galatasaray Üniversitesi Hukuk Tarihi Öğretim Üyesi, Prof. Dr. İlber Ortaylı,”19. y.y.’da yöneticiler belli yetenekler elde etmişlerdi. Belli standartlara ulaşmak zorundalar. Bu 19. y.y.’da yöneticilerin genel karakteridir. Yönetici sınıf nerede olursa olsun hususi eğitim görmek zorundaydı. Yönetici sınıfının en önemli özelliği etikettir. Siyasi ve iktisadi hayatta kılıf kıyafet önemlidir. Amerikan sisteminde fakültede konuşma yapılırken ayağa kalkılır. Gayet kesin kurallar olduğu hepimizin malumudur. Disiplin önemlidir. Hayat disiplin içinde akmalıdır” şeklinde konuştu.

Konuşmasına devam eden Ortaylı, “Her yerde yandaşlık ve partizanlık vardır. Bu sistemde yine yetenekli insanı ayırt etmek gerekir. Hükümdar ailesi içinde bile seçim söz konusudur. Personel yönetimi bu gerçeği benimsemektir. Aynı ırktan, aileden gelse de insanların farklı kabiliyetleri oluyor. Bunları ayırt etmek gerekir. İnsanlar kabiliyetlerine göre yaşarlar. Buna göre düzenleme yapmayan toplumların istikbali yoktur. Türkiye’de domatese ketçap sürmeye gidiliyor. Hayatınızın her anında kendinizin farkında olun ve torpilden kaçın” dedi.

DR. ERDAL KARAMERCAN DUYGUSAL ZEKANIN ÖNEMİNİ ANLATTI

Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Dr. Erdal Karamercan, “İnsan yönetimi profesyonellerinin en önemli görevi, nitelikli insanları kuruma kazandırmak ve iyi yöneticiler olarak yetiştirebilmek” diyen Karamercan, EQ’nun iş ve hayatta başarı için temel olduğunu söyledi. Karamercan, “Yapılan araştırmalar çok sıklıkla IQ’su 140 ve üstü çalışanların IQ’su 100 dolayında olan yöneticilerin altında çalıştığını gösteriyor. EQ’nun öneminin anlaşılmasıyla birlikte şu anda seçim aşamasında daha çok Bilişsel Zeka (IQ) kriterleri geçerli olsa da kariyer yönetiminde EQ daha çok geçerli olmaya başlıyor” dedi.

PERYO”N I·K Blog O”du”lleri 2015’te 3.kez düzenleniyor. O”du”l kapsamında Türkiye I·K Dünyası ve I·K Du”nyası ile ilgilenen herkes, kullanacağı oylarla en sevdiği ve beğendiği başarılı İnsan Kaynakları bloglarını ve bloggerlarını seçecek. 1., 2. ve 3. olan bloglar, 17 Kasım’da kongrenin 2. günü düzenlenecek törenle duyurulacak


Yorumlar(0)