/ /

Senin sporun hangisi?

28 Eylül 2013

editor

“Spor yapmak” denince akla sadece spor salonları gelmesin, spor yapmak isteyenler kendilerini sadece koşmakla, bisiklete binmekle, yüzmekle, tenis oynamakla, dövüş sanatlarıyla uğraşmakla veya yoga yapmakla sınırlamasın diye, İstanbul’da yapılabilecek bazı farklı spor dallarını burada (https://www.kanalistanbul.com.tr/sporlardan-spor-begen/) paylaşmıştık. Şimdi, bu listeyi biraz daha genişletiyoruz ve “Neden olmasın?” diyebileceğiniz bir kaç fikir daha ortaya atıyoruz:

 

Okçuluk

Ok ve yay denince akla hemen Robin Hood ve William Tell gelir. Biri zenginden çalıp, fakire para dağıtmasıyla; diğeri de oğlunun kafasındaki elmayı başarıyla vurmasıyla bilinir. Tamam, ikisi de efsanevi karakterler doğru, ama bu harika okçuları kafanızda canlandırmanın ve onlardan ilham almanın nesi yanlış? Kökeni insanoğlunun avcılık dönemlerine dayanan; güç, koordinasyon ve sabır gerektiren bu spor, hayal gücünüz biraz genişse, sizin için harika bir maceraya dönüşebilir. Eğer, değişik bir şeyler denemek isterseniz, İstanbul bu spor dalında olanak sağlama açısından oldukça cömert.

 

Yamaç Paraşütü

“Bir süper gücün olsaydı uçmayı mı tercih ederdin, yoksa görünmez olmayı mı?” Şu ana kadar bu soruyu sorduğum herkesin verdiği cevap aynı oldu: uçmayı tercih ederim. Tabi, aldığım cevaplardan bir genelleme yapmam doğru olmaz ama, insan oğlunun uçmaya ne kadar meraklı olduğu da yadsınamaz bir gerçek. Eğer sizde uçmanın nasıl bir his olduğunu merak edenlerdenseniz ve yüksekten (ya da düşme hissinden) korkmuyorsanız yamaç paraşütü sizin için güzel bir alternatif olabilir. Ancak, çalışmalar için (birazcık) İstanbul’un dışına doğru seyahat etmeniz gerekiyor, şimdiden haberiniz olsun.

 

spor_3Kürek

Kürek sporu hem vücudu geliştiren hem de aklı dinlendiren harika bir spordur. Denge ve disiplin ister. Öğrenmesi başta zordur ve çok sabır gerektirir. Ancak, bir kere denediniz mi kolay kolay vaz geçemezsiniz. Ayrıca açık havada yapılması, insana doğayla ve suyla iç içe olma şansı vermesi de büyük bir artıdır. Kürek sporuna başlamak için 13-14 yaş aslında en ideal yaş olarak belirlenmiştir. Ancak, profesyonel kürekçi olma gibi bir isteğiniz yoksa, “Sadece spor yapmak için kürek çekmek istiyorum” derseniz, başlama yaşının bir önemi kalmıyor. İstanbul’da bulunan kürek takımları, yılın farklı dönemlerinde, sadece spor yapmak isteyenlere yönelik kurslar da düzenliyor. Açık havada spor yapmayı sevenlere duyurulur.

 

Binicilik

Hemen “İstanbul ve ata binmek? Yok daha neler?” diye düşünmeyin, çünkü İstanbul, meraklılarına binicilik konusunda bir çok seçenek sunuyor. Her yaştan binicilere, değişik düzeylerde eğitim imkanı sağlıyor.  Ayrıca binicilik derslerinin ücretleri o kadar göz korkutucu da değil, saatlik ders alabileceğiniz gibi, aylık limitsiz biniş hakkı sağlayan paketlerden de yararlanabiliyorsunuz. Binicilik, vücuttaki bir çok kası aynı anda çalıştıran zorlu bir spor olarak kabul edilebilir, ama aynı zamanda insana doğayla uyum içinde olmayı öğreten ve ona saygı duymayı aşılayan bir spor.


Yorumlar(0)