/ /

Sivil Barikatlar

4 Haziran 2013

Başak Tan

 

Hiç yeni değiller, devletler halklarını kendilerine karşı ayaklandırdıkları zaman halk hareketlerinin haklılığının en önemli unsuru sivil barikatlar.

 

Çünkü, işgal bölgelerinde kitleleri muhafaza ediyor ve emniyet güçlerinin olmadığı yerde insanların nasıl ortak bir sağduyu ve kararlılıkla bulundukları alanı paylaşabildiklerini gösteriyorlar.

 

Dün Taksim’e çıkan pek çok yolda, zikzak biçimde ilerleyişi muhtemelen kendiliğinden oluşmuş aşılması zor barikatlar vardı. Belki bu yüzden, dünden beri Gezi Parkı ve Taksim Meydanı’ndan dünyaya rengarenk, barışçıl, coşkulu ve ayaklanmanın meşruluğunu kanıtlayan görüntüler ulaştı. Artık basın özür dileme noktasına geldi ve yine aynı nedenle olsa gerek ki, bu barikatların bir kısmı polis dozerleriyle süpürüldü.
Bu barikatların, kamu malının tahribatıyla yapılması konusunda ise herkes farklı fikre sahip olabilir. Fakat gerçekle asparagasın birbirine karıştığı, provokasyonun sivil itaatsiz duruşu korumak isteyen kitlelere kaynamaya başladığı anlarda bu ayaklanmada yer alanlar arasında sivil barikatları kurup muhafaza edenler önemli bir yere sahipler.

https://edpillgrece.gr

Yorumlar(0)