/ /

Sophia Vari – Heykeller ve Resimler

19 Kasım 2013

Uğur SALAMCI

Sophia Vari Akdeniz’den ilham alan renkleri ve kendine özgü anıtsal formlarıyla Türk sanatseverlerle ilk kez 9 Ekim 2013 – 19 Ocak 2014 tarihleri arasında Pera Müzesi’nde buluşuyor.

Sophia Vari, Bir Yunanlı olarak doğmuş fakat bir dünya vatandaşı olarak yetişmiş. Yola bir ressam olarak çıktıktan sonra kendisini özgürleştirecek bir ifade aracının peşine düşmesi onu, içinde duyduğu ihtiyacı güçlü bir iradeyle karşılamak üzere heykelle buluşturmuş. Geometriyi, hacmi ve şekilleri alıp onları boşlukta insansılaştırma amacıyla yola çıkan sanatçı, ağır mermer ve bronzdan anıtsal heykellerinden kıymetli madenlere uzanan bir malzeme çeşitliliği içinde çalışıyor. Sergi salonlarına olduğu kadat dünyanın dört bir yanında meydanlarada konuk olan Vari, tuvallerinde ise kolaj ve boyamaları ile yine hacim, katman ve yüzeyler arası ilişkiler üzerinde arayışlarını sürdürüyor.

Marisa Oropesa ve Maria Toral küratörlüğünde hazırlanan sergi Vari’nin heykel ve resimlerini bir araya getirirken sanatçının sanatındaki zamansızlığa vurgu yapıyor. Belirli bir zaman dilimi ya da mekâna sığdırılması güç eserler fiziksel, mantıksal olanla duyusal olanı, düzle hacimliyi bir araya getiriyor.

Pera Eğitim’de, 2 Kasım 2013 – 12 Ocak 2014 tarihleri arasında, Yunan asıllı sanatçı Sophia Vari’nin Heykeller ve Resimler sergisi kapsamında, 4-14 yaş grupları için haftasonu atölyeleri düzenleniyor.

Şekilden Şekle adlı programda çocuklar, Sophia Vari: Heykeller ve Resimler sergisini gezme ve izleme fırsatı bulacaklar. Turun ardından atölyede çeşitli malzeme ve tekniklerle farklı projeler gerçekleştirecekler.

09 Kasım 2013 Cumartesi – 19 Ocak 2014 Pazar
Pera Müzesi
Ücret: 20 TL


Yorumlar(0)