/ /

Sulukuleliler Durumlarından Şikayetçi

19 Temmuz 2013

Editör

Sulukule mahallesi sakinleri yeni evlerine taşınmanın mutluluğunu değil, eziyetini yaşıyorlar. Kendilerine verilen sözlerin, hiçbirisi tutulmayan bu insanlar içlerindeki burukluğu dışa bile vuramıyorlar.

 

Daha önce ödeyecekleri bildirilen ev bedeli iki katına çıktığı için problem yaşayan Sulukuleliler, imza attıkları son sözleşmeye göre hane başına 45 bin ile 90 bin lira arasında borçlandı. Evlerin tam bitmeden teslim edildiğini anlatan aileler, güvenlik sağlanamadığı için su saatlerinin bile çalındığını söylüyor. Mahalledeki yol çalışmaları yüzünden balçık deryası içinde yaşadıklarını söylüyorlar.

 

Geçtiğimiz ay başlayan anahtar tesliminden sonra yaklaşık 50 hane yeni evlerine taşınmış durumda. Kentsel dönüşümden önce yaklaşık 3 bin kişinin yaşadığı mahallede metrekare fiyatı 900 liradan alınan eski konutlar 2 bin liraya eski sahiplerine satıldı. 577 eski mülk sahibi aile ile yapılan ilk sözleşmeye göre, 120-125 metrekare olacağı söylenen yeni evler ise 81 metrekareye düşürüldü. Anahtar teslimiyle birlikte mülk sahiplerine yapılan kira yardımı da kesildi. Bu sebeple yeni konutlara ilk yerleşenler eski Sulukuleliler oldu. Evlerin metrekare fiyatının iki katına çıkmasıyla borçlu duruma düşen mülk sahipleri, ev taksitlerini nasıl ödeyecekleri konusunda da endişeliler.

 

Borçları 15 yıla yayılan mahalle sakinleri, “Bu mahallede eskiden ev sahibi olan kişilere en son yüzde 20 iskonto yapıldı. Bu indirimin de son fiyat olduğu söylendi. Elimizde bir tek evimiz var. Biz de ne yapalım, mecbur kalıp taşındık buralara. Taşınma masraflarını bile cebimizden ödedik.” şeklinde konuştu.

 

Sulukule sakinlerinin ortak görüşü ise ödedikleri parayla İstanbul’un başka bir yerinde gayet ferah ve herhangi bir kısıtlama olmadan yaşayabilecekleri yönünde. Ama doğup büyüdükleri yerleri de terk etmek istemiyorlar. Yeni sitenin hâlâ çok eksiğinin olduğunu söyleyen vatandaşlar, “Belediyeye gittiğimizde onlar bizi TOKİ’ye gönderiyor. TOKİ’ye gittiğimizde onlar da belediyeye gönderiyorlar. Sorularımıza cevap verecek muhatap bulamıyoruz.” diyorlar.

 


Yorumlar(0)