/ /

‘Taksim İlkyardım’ taşındı

2 Ekim 2013

Özlem Yılmaz

Taksim, İstanbul’un tabir- i caizse en kaynayan noktalarının başını çekiyor.

Eylemler burada, gezme burada, yeme-içme burada, sanat burada, konser burada… Burada diyorum çünkü kendimi Taksim’de, Taksim’e ait hissediyorum. Bunda ofisimizin de Taksim’in göbeğinde olmasının etkisi olabilir elbette…

‘Taksim İlkyardım’ diye kısalttığımız Taksim İlkyardım ve Araştırma Hastanesi de Taksim’in olmazsa olmazı… Yazın sıcaktan bayılan, kalabalıkta düşüp sakatlanan, çok çalışıp tansiyonu inen-çıkan, çalışmaktan doktora gitmeye fırsat bulamayan kim varsa koşar Taksim İlkyardım’a (Ofise yakınlığı sebebiyle, öğle arasında bile gidebiliyorum)

En son gittiğimde,  Ortopedi doktorunun ‘En yakın randevuyu 6 ay sonraya verebiliriz, Gaziosmanpaşa’ya taşınıyoruz.’ demesiyle kalakaldım. Batan bir tırnak ve kafamda düşüncelerle ofise geri döndüm ve hemen Google’a sordum: Taksim İlkyardım Hastanesi nereye taşınıyor, sırası mıydı tırnağım batıyorken taşınmanın?

Taksim İlkyardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Gaziosmanpaşa’daki yeni binasına taşındı bile… 13 Eylül’de saat 17.00’den sonra hastanenin acil servisi dahil tüm birimlerde faaliyetler durduruldu.

Ajansların verdiği bilgilere göre mevcut binanı yıkılarak yerine modern bir hastane yapılması planlanıyor. Taşınmayla birlikte hastane cihazların da yenileneceği yer alan bilgiler arasında. Hastanenin yeni binasında 30 Eylül itibariyle poliklinik hizmetleri verilmeye başlandı, Kurban Bayramı sonrasında da ameliyatlar yapılmaya ve yataklı servislerde hastalara hizmet verilmeye başlanılacağı bildiriliyor.

Taksim İlkyardım yerine hastane depil AVM yapılacağı yükselen eleştiriler arasında… Yapılan açıklamalar ise bu iddiayı reddeder nitelikte…

Özellikle turist ve ziyaretçi akınına uğrayan Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’ nin hastanesiz kalmaması gerektiği aşikar, bu durumda  yeni hastane inşâsı ne kadar sürede tamamlanır merak konusu… Gazetelerde yer alan yetkili açıklamalarına göre acil servisin bulunduğu yerde 112’in istasyon kuracağı ve acil hizmetlerinin buradan sağlanacağı belirtiliyor. Ayrıca, bakanlık olarak Gümüşsuyu Asker Hastanesi ve diğer hastanelerle bir protokol hazırlığının da söz konusu olduğu yer alan  bilgiler arasında.

 

43 yıldır hizmet veriyor … *

Sıraselviler Caddesi’ nde hizmet veren Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi, I. Dünya Savaşı’ndan önce Katolik papazların evi olarak, kimsesiz, bakıma muhtaç insanlara özel bakımevi olarak hizmet vermişti. 1930’lu yıllarda Dr. Cemil Topuzlu tarafından çöpçü ve kimsesizlerin bakım ve tedavi merkezi haline getirildi. 1937-1938 tarihleri arasında “Kuduz Müessesesi” olmuş, daha sonra Şişli Beyoğlu Belediyesi Zükur Hastanesi adı altında 50 yatakla hizmet vermeye başlamış, 1950 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından satın alınan binanın bir bölümü tüberkülozlu hastalar için ayrılmış. 1969’da eski binalar yıkılarak Taksim İlkyardım Hastanesi olarak hizmet vermeye başlamıştı.

 

 

*Habertürk’ten alınmıştır.


Yorumlar(0)