/ /

Tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

11 Temmuz 2013

Editör

Bu sıralar, üniversite tercihi yapmaya çalışanların sıkıntılarını görüyorum. Hiç kimse ne yapacağını, geleceğine nasıl yön vereceğine karar vermiş değil. Herkesin ortak derdi “En sağlıklı tercih nasıl yapılır?”

Benim önerilerim şunlar:

 

GÜÇLÜ YANLARINIZ NE?

Öğrencilere tercihlerini sorunca, bazen birbirinden o kadar ilgisiz bölümler duyuyorum ki şaşırıyorum. Seçim yaparken kendinize sormanız gereken en önemli soru bence şu: benim güçlü yanım ne? Çoğu öğrenci “Hiç düşünmedim.” diye yanıt veriyor. İlk olarak güçlü yanınızı keşfetmeniz ve güçlü yanlarınıza göre seçim yapmanız gerekiyor. Örneğin, içsel bakış açısı güçlü olan ve yalnız kalmayı seven bir kişinin, insanlarla yakın ilişki gerektiren mesleklerde başarı göstermesi daha zor.

 

HANGİ ALANLAR?

Örneğin şu alanlarda güçlü olabilirsiniz: analitik, matematiksel, uzamsal, organizatör, sosyal ilişkiler, düşünsel, yazarlık, mekanik, empati duyan, hizmet sunan, keşfeden, okuyan… Güçlü yanlarınıza göre bir alan seçerseniz, hem başarılı hem de mutlu olursunuz. Güçlü yanlarınızı bilmiyorsanız, bunu keşfetmenin en iyi yolu arkadaşlarınıza, ailenize veya öğretmenlerinize sormak. Onlar size söyleyecektir.

 

GÖZLEM

Güçlü yanınızı keşfettikten ve ona göre bir meslek belirledikten sonra, üçüncü adım o mesleği icra eden kişilerin ne yaptığını keşfetmek. Gençlerin çoğu, istedikleri meslek gruplarının gerçekte ne yaptığını bilmiyor. Onun için o mesleğin mensuplarıyla konuşmak ve mümkünse en az bir gün onların ofisinde zaman geçirmek gerekir. O mesleği sevmediğinizi farkedebilirsiniz. Bunu yapmak için geç değil. Hala zamanınız var.

 

MESLEKİ GARANTİSİ

Bazen istediğiniz meslekte iş garantisi olmayabilir ya da az para kazanacağınızı düşünebilirsiniz. Bana göre meslek garantisine ve paraya göre karar verip, sevmediğiniz bir işi yaparsanız, ne başarılı olursunuz ne de mutlu. Sadece en sevdiğiniz işi yaparak mesleğinizin zirvesine ulaşabilirsiniz. Unutmayın mesleğinin zirvesine ulaşmış bir mavi yakalı, ortalama bir beyaz yakalıdan daha fazla para kazanabilir. Yani, iyi bir teknisyen, ortalama bir doktordan/avukattan daha fazla para kazanabilir. Seçim ölçütünüz meslek garantisi ve para olmasın.

 

BİLİNÇLİ KARAR VERME

Sonuç olarak seçim yaparken güçlü yanlarınızı keşfetmeniz ve ona göre bir meslek seçmelisiniz. Meslek garantisine veya paraya göre karar vermeniz, istemediğiniz bir yaşam sürmenize sebebiyet verebilir.

 

 


Yorumlar(0)