/ /

Tercih Yaparken Bu Hatalara Düşmeyin

15 Temmuz 2013

Editör

Tercihler döneminde üniversite ve bölümleri araştırarak tercih listeleri oluşturan öğrencilerin her yıl benzer yanlışları tekrarladığına dikkat çeken eğitimciler hangi gerekçe ile hangi üniversite ya da bölümün tercih edilmesi konusunda öğrencileri uyardı.

 

Taban puanı yüksek olan bölümleri tercih etmenin en çok yapılan tercih hatalarından biri olduğunu belirten eğitimciler her yıl çok sayıda mühendislik bölümü mezununun başka alanlara kaydığını hatırlattı. Tercih edilecek bölümlere iyi araştırılmadan yerleşen öğrencilerin hayal kırıklıkları yaşadıklarına dikkat çeken eğitimciler kişisel özelliklerin yerine aile veya çevre faktörünün etkisi ile karar verilmemesi gerektiğini söylerken,  kişinin en iyi yapabileceği ve en sevdiği işi tercih etmesi gerekirken başka sebeplerle farklı bir bölüm tercih ettiğinde telafisi zor, sıkıntılı durumlar yaşayabileceğinin altını çiziyor.

 

Bir bölümü seçerken o bölümün içeriğinin ve iş dünyasına öğrencileri nasıl bir programla hazırladığı önemlidir.Örneğin, iş dünyasına uygun olarak tasarlanmış bankacılık, tekstil ve moda tasarımı ve sağlık yönetimi gibi bölümleri tercih etmenin mezun olurken sağladığı avantajlar açısından daha akıllıca bir tercihtir.

 

Tercihler döneminde üniversiteler ve bölümlerin yanı sıra iş dünyasının da detaylı araştırılması gereklidir. Mutlaka iş dünyasının taleplerinin ve ihtiyaçlarının tercih yapılması gereklidir. Bununla beraber, iş dünyası ile senkronize hareket eden üniversiteler daima bir adım öndedir.


Yorumlar(0)