/ /

Topkapı Sarayı’na Özel Önlem

8 Temmuz 2013

Editör

Bugün, günde binlerce kişinin gezdiği Topkapı Sarayı’nın girişinde çok değil bundan 90 sene önce su yazı varmış “Sarayı hümayuna duhul için bilhassa iradei hazreti padisahi serefsadir olmalidir.. Bu mahali temasa etmek ruhsati sahaneyi ihraz eylemis zevat ile resmen istihsali ruhsat edilen kibar ecanibe hastir” yani  anlayabileceğimiz şekilde tekrar ifade edersek “Öyle her elini kolunu sallayan giremez.. Padişahın yazılı izni lazımdır. Bununla birlikte yabancı olsanız bile kibar olmak esastır”

 

Sarayın en cafcaflı döneminde, ki 4. Murat zamanına denk gelir, sarayda yaklaşık 8000 kişi sadece padişahın ve eşrafının ihtiyaçlarını karşılamak için vardı. Her gün Topkapı Sarayı’nı o eski görkemli günlerini aratmayacak bir kalabalık ziyaret ediyor. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de, Topkapı Sarayı’nda alınan özel yangın söndürme yöntemlerini açıkladı.

 

Bölümlere göre özel sistemler kullanıldığını anlatan Bakan Çelik, “Yangın halinde itfaiye 6 dakikada Topkapı Sarayı’na ulaşmaktadır” dedi.

 

HAREM’DE SULU SİSTEM

“Topkapı Sarayı Müzesi’nde genelinde-avlularda sulu söndürme sistemi (hidrant yangın dolabı-hortum) bulunmaktadır. Harem bölümünde sulu sistem mevcuttur, belirli noktalarda yangın dolapları ve hidrantlar bulunmaktadır. Gözdeler dairesinde yangın algılama sistemi mevcuttur. Topkapı Sarayı’nda 11 bölümde algılama bulunmaktadır, üç bölümde de söndürme sistemi mevcuttur. Kumaş Deposu’nda ve arşivde karbondioksitli söndürme sistemi vardır. Ağalar Camisi’nde ise argon gazlı söndürme sistemi mevcuttur.

 

KUTSAL EMANETLER’E HAVA ÖRNEKLEME

Kutsal Emanetler bölümünde hava örneklemeli algılama mevcuttur. Hazine bölümünde herhangi bir yangın algılama mevcut değildir. Yangın halinde itfaiye 6 dakikada Topkapı Sarayı’na ulaşmaktadır. Yangın ile ilgili Topkapı Sarayı’nda belirli periyotlarda eğitimler verilmektedir. Topkapı Sarayı genel güvenlik sistemlerinin kurulması işi kapsamında yangın algılama sistemleri saray genelinde kurulacak olup, Harem bölümü de dahil olmak üzere tüm elektrik kabloları yenilenmektedir. Ayrıca Sur-i Sultani içerisinde müzelerin yer aldığı bölgede Topkapı Sarayı’na bağlı bir itfaiye istasyonu bulunmaktadır.

 

EN HIZLI MÜDAHALE

Yıldız Sarayı Müzesi’nde sulu söndürme sistemleri mevcuttur. Abdülhamit Tiyatrosu’nda sulu söndürme sistemi mevcuttur. Sahne bölümünde spring sistemi vardır. Büyük Mabeyn ve Küçük Mabeyn’de sulu söndürme bulunmaktadır.”

 

Bu önlemlerle beraber Kanal İstanbul olarak temennimiz, Topkapı Sarayı’na gereken önemin verilmesidir.


Yorumlar(0)