/ /

Topkapı Sarayı Yeni Çehresine Bürünüyor

30 Temmuz 2013

Editör

İstanbul’un en çok ilgi çeken yeri Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Dr. Haluk Dursun, sarayda restorasyon çalışmaları ve yenilikler olduğunu belirterek, İstanbulumuzda yeni bir Topkapı Sarayı Kütüphanesi hizmete girmiş olacak. Gazı söndürme sistemi de faaliyette olacak. Şu andan itibaren Topkapı Sarayı’nın el yazmaları, bu modern teknolojiye uygun korumalarla hizmet vermiş olacak. 22 bin civarındaki el yazması kitabın hepsi hizmet verecek” dedi.

 

Dr. Haluk Dursun, Topkapı Sarayı’nda yapılan restorasyon çalışmaları ve yeniliklerle ilgili soruları yanıtladı. Topkapı Sarayı’nın restorasyonlarının bir bölümünü bitirmeye başladıklarını belirten Dursun, şu açıklamalarda bulundu:

 

“Şu anda Enderun avlusundaki ‘Kilerli Koğuşun’ restorasyonu bitti ve iskelesi kaldırıldı. Hemen yanında ‘silahtar emaneti koğuşunun’ iskelesinin de son bölümü bugün itibariyle kalkmış oldu. Orada bulunan ve depo olarak kullanılan yazma eserler kütüphanesi 1 Ağustos Perşembe günü asli yerine, restorasyonu yapılan yerine dönmüş olacak. Dolayısıyla şu anda bulunduğumuz avluda Topkapı Sarayı’nda 3 ayrı birimin restorasyonu bitmiş ve arz odasıyla birlikte 4. bölüm olarak sona ermiş vaziyette. Son yıllarda enderun avlusunda herhangi bir iskele görmeden, Topkapı Sarayı’nın en önemli avlusu, enderun avlusu ziyaretçilere açılacak. Ağustos’tan itibaren de herkes gelip kitapların ne durumda olduğunu ve hizmete nasıl sunulduğunu, kitaplardan faydalanarak görme imkanına sahip olacak.”

 

KÜTÜPHANEYE ÖZEL İLGİ

Kütüphanede daha önce bir zimmet görevlisi bulunduğuna dikkati çeken Dursun, 2013 yılından itibaren görevli sayısının 3’e çıkarıldığını söyledi.

 

Dursun, “Kitapların tamiri ve estetik değerlerini kaybetmeden tekrar bilgileri günümüze taşıması da sağlanmış olacak. Yani ciltleri, içeriği, mürekkepleri ve kağıtları zaman aşımına uğramıştı. Bunlar için özel kitap restoratörleri çalışıyordu. Bu, yeni yerinde daha sağlıklı bir şekilde devam etmiş olacak” dedi.

 

DEĞİŞİM ENDERUN’DAN BAŞLADI

“Restorasyonları biten bölümlerde el yazmaları kütüphanesi, Ağalar Mescidi adı verilen, Fatih döneminden kalan en eski binaya Ağustos başı itibariyle taşınmış olacak” diyen Müdür Haluk Dursun, sözlerine şöyle devam etti:

 

“İstanbulumuz’da yeni bir Topkapı Sarayı Kütüphanesi hizmete girmiş olacak. Gazı söndürme sistemi de faaliyette olacak. Şu andan itibaren Topkapı Sarayı’nın el yazmaları bu modern teknolojiye uygun korumalarla hizmet vermiş olacak. 22 bin civarındaki el yazması kitapların hepsi hizmette verecek. Bunların büyük kısmı da dijitalleştirme sistemiyle de okuyucuların hizmetinde olacak. Boşaltılan kütüphane deposu olarak kullanılan bölüm enderun avlusunun en önemli alanlarından bir tanesi, Silahtar Emaneti Koğuşu idi Bu restorasyonun bitmesinden sonra enderun da artık, sadece hazine veya kutsal emanetler gibi eşya teşhiri olmayacak. Müstakil koğuş teşhiri olacak. Yani burada klasik dönemde ‘bir mektep kampüsü nasıldı’, ‘nasıl bir hayat yaşanıyordu’, yatakhanelerinden hamamlarına kadar onu teşhir etmiş olacağız. Hem kütüphane kendi yerine taşınmış olacak hem de kütüphanenin işgal etmiş olduğu depoyu bu şekilde kullanmış olacağız.”

 

Topkapı Sarayı’nın şu an kütüphane olarak kullanılacak yerinin Fatih döneminden kalan “Ağalar Mescidi” olduğunu ve Cumhuriyet döneminden beri kütüphane olarak kullanıldığını ifade eden Dursun, yakın zamanda kütüphane ve arşivin Topkapı Sarayı’nın içinden Darphane-i Amire denilen, Kültür ve Turizm Bakanlığının hizmetinde kullanılan alanlara taşınacağını ve orada bir kültür kompleksi kurulmuş olacağını söyledi.

 

VURGULANMASI GEREKEN VURGULANMALI

Endurun’un Osmanlı devletinde önemli bir yere sahip olduğundan da bahseden Dursun, “Endurun Meydanı Osmanlı devletinin merkez teşkilatının yönetildiği, Pargalı İbrahim Başta olmak üzere bütün sadrazamların özel eğitimden geçtiği alan. Bunu şimdiye kadar vurgulamıyorduk. Herkes Topkapı hançerini görmeye geliyordu. Bu sefer bu alanın Osmanlı devletine ve kültür tarihine nasıl bir eğitim katkısında bulunduğuna vurgulama niyetindeyiz.. Enderun avlusu bir eğitim avlusu. Enderun avlusu teşhirle beraber, orjinal ve otantik bina mimarisi ve gündelik yaşam da sergilenmiş olacak. Devşirme çocuklarının burada nasıl eğitim gördüğü ve gündelik hayatı nasıl geçirdikleri çok açık bir şekilde, hamamları ve oda koğuşlarıyla görülmüş olacak” diye konuştu.

 


Yorumlar(0)