/ /

Twitter neden açılmıyor?Twitter’a nasıl girilir?

19 Kasım 2015

Akın Öztürk

Twitter’a girmek isteyen kullanıcılar şu anda siteye erişim sağlayamıyor. Kullanıcılar siteyi açıldığında beyaz bir sayfa ile karşılaşıyor.

Twitter’a neden girilemiyor? Twitter’a girmek isteyen kullanıcılar şu anda siteye erişim sağlayamıyor. Kullanıcılar siteyi açıldığında beyaz bir sayfa ile karşılaşıyor. Sorunun teknik sebeplerden kaynaklandığı iddia edildi.

Twitter’a neden girilemiyor?

Twitter’a neden giriş yapılamadığına dair henüz bir açıklama yapılmadı. Kullanıcıların bir kısmı telefon uygulaması üzerinden giriş yapabiliyor. Sorunun kaynağı ile ilgili gelişmeleri anında aktaracağız.

KAPATILDI MI?

Kullanıcılar Twitter ve Facebook’a erişimde sorun yaşadıklarını bildirmişlerdi. Bunun üzerine Erişim Sağlayıcıları Birliği (ESB) Genel Sekreteri Bülent Kent, sosyal paylaşım sitesi Twitter ve Facebook’un kapatılması gibi bir durumun söz konusu olmadığını bildirdi.

Twitter ile BTK’nın kritik görüşmesi

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan ile Twitter’ın Başkan Yardımcısı Colin Crowell Ankara’da görüştü. Görüşmede paylaşımlar masaya yatırıldı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin terör örgütlerinin propagandasının yapıldığı mecralara dönüşmemesi gerektiğini ifade etti. BTK’nın internet sitesinde yer alan duyuruya göre Sayan, sosyal paylaşım sitesi Twitter’ın Başkan Yardımcısı Colin Crowell ile kurumda görüştü.

‘YARARLI BİR GÖRÜŞE OLDU’

Crowell ile yararlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade eden Sayan, Twitter’ın Türkiye temsilcisi atamasının önemli bir gelişme olduğunu, Türkiye’de Twitter tarafından ofis açılmasına yönelik talebin yenilendiğini belirtti. Türkiye’nin, genç ve dinamik nüfus yapısıyla sosyal medya kanallarının en çok kullanıldığı ülkeler arasında yer aldığına işaret eden Sayan, şunları kaydetti:

‘SAHTE HESAPLAR İLE MÜCADELE’

“Evrensel hukuk kuralları ile Türk hukuk kurallarının sosyal medya mecralarında da meri olması gerekiyor. Görüşmede bu konudaki hassasiyetlerimizi aktardık. Özellikle Türk yargı makamları tarafından verilen kararların uygulanmasının önemine dikkati çektik. Sosyal medya kanallarında açılan sahte hesaplar ile mücadele edilmesinin önemli olduğunu vurguladık.”

TERÖRİZMLE SANAL PLATFORMLARDA MÜCADELE

Terörizmle sanal platformlarda mücadelenin önemine de dikkati çeken Sayan, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin terör örgütlerinin propagandasının yapıldığı mecralara dönüşmemesi gerektiğini vurguladı Bu konuda bütün dünya ülkelerinin karşılıklı işbirliği ve dayanışma içinde bulunması gerektiğini belirten Sayan, “Twitter’da Türkiye’ye yönelik faaliyetlerde bulunan terör örgütlerinin ve terörizmin propagandasının yapılmaması gerektiğine yönelik hassasiyetlerimizi aktardık” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİ YAPILABİLİR’

Sayan, Ankara’da meydana gelen terör saldırısı sonrasında Twitter’dan atılan mesajlara yönelik işbirliğinin önemli olduğuna işaret ederek, acil durumlardaki işbirliklerinin geliştirilmesi konusunda mutabakata vardıklarını bildirdi. Fransa’daki terör saldırısı sonrasında Twitter’ın vatandaşları bilgilendirmek, uzak durmaları gereken alanlarla ilgili uyarmak için kullanıldığı bilgisinin paylaşıldığını ifade eden Sayan, bu konudaki iş birliklerinin Türkiye ile de yapılabileceğinin aktarıldığını kaydetti.

DUYARLILIK BEKLENTİSİ

Sayan, eğitim, sağlık, afet ve acil durumlarla ilgili konularda da Türkiye ile Twitter arasında işbirliklerinin görüşüldüğünü belirtti. Sosyal paylaşım sitelerindeki müstehcen içeriklerin engellenmesinin önemine de işaret eden Sayan, “Özellikle gençlerin ve çocukların internetin ve sosyal medyanın zararlı içeriklerinden korunması konusunda duyarlı olduğumuzu, bu konuda da Twitter’dan duyarlılık beklediğimizi aktardık” ifadelerini kullandı.


Yorumlar(0)