/ /

Yağmur barajları ne kadar doldurdu?

26 Şubat 2014

editor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Cumali Kınacı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, Türkiye Su Enstitüsü (SUEN) ve İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik, Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi’nin (SESRIC) organizasyonuyla toplanan “Uluslararası Entegre Havza Yönetimi Çalıştayı”nın açılışının ardından İstanbul ‘un su durumuna değindi.

İstanbul’un birkaç gündür yağış aldığını belirten Kınacı, meteoroloji verilerine göre, kentte metrekareye 25 kilogram yağış düştüğünü bildirdi. Bu yağmurla İstanbul’un 10 günlük su ihtiyacının karşılanabileceğini ifade eden Kınacı, “25 kilogram, en azından belli seviyede su ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olur. Ama bu ne kadar olur? Bir ay, iki ay değil, İstanbul’un bir hafta ile 10 gün kadar su ihtiyacını karşılar.” şeklinde konuştu.

elmalibaraji

Tasarruf gerekiyor
İstanbul’daki su oranının, daha önceki yılların çok altında olduğunu belirten Kınacı, geçmişte su tüketiminin bu kadar yüksek olmaması nedeniyle kuraklığın bir şekilde atlatıldığını aktardı. Kınacı, İstanbul’un Anadolu yakasında su konusunda sıkıntı olmadığını vurgulayarak, şu bilgileri verdi:
“Şu anda Melen’den su getiriliyor. Melen’den bir hat daha yapılıyor. Bu çalışma, en geç haziran ayında tamamlanmış olacak. Bu nedenle Anadolu yakasında bir problem yok. Anadolu yakasından, Boğaz’ın altından boruyla Avrupa yakasına su veriliyor. Avrupa yakasında Kağıthane’deki arıtma tesisine kadar su geliyor. Bu nedenle Kağıthane Arıtma Tesisi’nin beslediği alana kadar olan kısımda da bir problem yok. Ancak daha batıda olan bölgelerde bir sıkıntı olması ihtimaline karşı, Avrupa yakasında yeni kuyular açılması planlandı. Bu çalışmalar da mart ayı içinde başlayacak.”
Kuraklığın 3 yıl yaşanması durumunda dikkatli olmak gerektiğini ifade eden Kınacı, susuz kalınmayacağını ancak su tasarrufunun gerekebileceğini söyledi.

Su sıkıntısı tek bir ilde
Su sorununa önlem olarak, kalitesi daha düşük suyun getirilmesinin de söz konusu olabileceğini vurgulayan Cumali Kınacı, “Susuz kalma olmaz. Bir tek Yalova’da sıkıntı var. Yalova’daki sıkıntıyı da Kocaeli Sapanca Gölü’nden alınacak suyla karşılanması ve ilave kuyularla Yalova’nın beslenmesi hedefleniyor” dedi.

 


Yorumlar(0)