/ /

Pabuçdere de kurudu

24 Şubat 2014

editor

İstanbul’a su sağlayan 10 barajdan biri olan Kırklareli’nin Vize İlçesi’ndeki Pabuçdere Barajı hava sıcaklığı sebebiyle kurudu. Yağış almayan bölgedeki barajda İSKİ verilerine göre su seviyesi yüzde 0,32’e kadar düştü.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’ne (İSKİ) bağlı olan Pabuçdere Barajı son yılların en büyük su kaybını yaşıyor. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı nedeniyle yağış görmeyen ve İstanbul’a yıllık 60 milyon metreküp su sağlayan barajın seviyesi yüzde 0,32 olarak ölçüldü.

pabucdere

2000 yılında hizmete alınan barajın uzun yıllardır ilk kez bu seviyede kuruduğunu ifade eden Kıyıköy Beldesi Kale Mahallesi Muhtarı Şaban Turan durumu, “30 metre yüksekliğinde su bulunuyordu. Fakat 3 aydan bu yana kadar su seviyesi sıfıra kadar indi. Şu an İstanbul’u Kıyıköy Pabuçdere barajından su gitmediği için büyük bir felaket bekliyor. İstanbul için büyük bir tehlike arz ediyor. Eğer yağmur olmazsa veya önlem alınmazsa, bir iki ay sonra İstanbul büyük bir su sıkıntısı yaşayacaktır. Kıyıköy’de yaşayanlar olarak üzülüyoruz. Yetkililer gelip görsünler Kıyıköy Pabuçdere barajı bitmiş vaziyette.”  sözleriyle anlattı.

İSKİ verileri korkutucu
İSKİ verilerine göre İstanbul’a su sağlayan 10 barajda geçen yılın aynı döneminde yüzde 83.3 olan doluluk oranı bu yıl 29.84’e kadar geriledi. Aynı verilere göre İstanbul’a yıllık 60 milyon metreküp su sağlayan barajda şu andaki su seviyesi 0.18 milyon metreküpe olarak ölçüldü.

“Susuz bırakmayız”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul’un su sıkıntısı için “kimseyi susuz bırakmayız” demişti. Yaşanabilecek su sıkıntısı için A, B ve C planları olduğunu ifaden Bakan Eroğlu, planların detayları sorulduğunda da, “O bizim meslek sırrımız, bunlar teknik konu. Bakın yağışlar da geliyor” cevabını vermişti.


Yorumlar(0)