/ /

Yeni adres: Yenikapı

13 Eylül 2013

editor

“Neden birileri Ayasofya ve Sultanahmet Camii gibi şaheserlerin yanı başında böylesine korkunç büyüklükte, metruk, boş bir alan yaratmak ister ki? Cevabı kimse bilmiyor çünkü Yenikapı için önerilen bu proje Ankara’da kapalı kapılar arkasında, kamunun bilgisi dışında tezgahlandı.1” diye yazıyor Andrew Finkel,  Yenikapı’da inşaatı hızla devam eden “İstanbul Metropolü Miting ve Gösteri Alanı” hakkında.

 

 

Çok uzun zaman önce değil, 2004 yılında, Yenikapı’da metro inşaatına başlanmış, ancak bu sırada 19. yüzyıldan kalma, çok sayıda tarihi eserin ortaya çıkmasıyla, inşaatın ertelenmesine karar verilmişti. Daha sonra, 2010 yılında, yetkililer burayı “sadece tünel ve metro istasyonu olarak değil de, yer altında arkeolojik bir park olarak planlayalım” demiş, bunun için bir proje yarışması düzenlenmişti. Hatta yarışmanın sonunda, kazanan üç proje açıklanmış ve kazananlara bir araya gelerek ortak bir proje hazırlamaları teklif edilmişti. Ancak, daha sonra bu projeden de vaz geçilmiş ve 20 Haziran 2012 günü İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu alana “İstanbul Metropolü Miting ve Gösteri Alanı” nı yapacağını açıklamış ve epey bir şaşkınlığa yol açmıştı.

 

 

Yapımına geçtiğimiz Mayıs ayında başlanan, “İstanbul Metropolü Miting ve Gösteri Alanı” nın inşaatı hızla devam ediyor. Ancak bu alanla hakkında “Bu kadar insan o miting alanına giderken trafik sorunu oluşmayacak mı? Bu sorunun oluşmaması için önlemler alınacak mı? Tarihi geçmişi bu kadar önemli bir yere daha anlamlı bir şeyler yapılsa daha iyi olmaz mı? Bu kadar büyük bir alan ne kadar sıklıkla kullanılabilir ki?” gibi cevaplanmamış hala bir çok soru var. Bu soruların yanıtlarını almak için belediye ile iletişime geçtik, geri dönüş aldığımız takdirde sizlerle cevapları paylaşacağız.

 

 

Umarız, “İstanbul Metropolü Miting ve Gösteri Alanı” projesi kapsamında yapılması planlanan 700 bin ile 1 milyon kişi kapasiteli konser, miting, festival ve fuar alanı, biri 2.200 araç kapasiteli diğeri 760 otobüs kapasiteli iki açık otopark, sahne, sağlık, idari ve güvenlik birimleri, kafe, büfe, restoran, sergi alanları, engelli locaları ve ahşap iskeleler,  Yenikapı İDO İskelesi ile Kennedy Caddesi arasındaki sahil şeridi doldurulmasına ve bu kadar önemli bir bölgenin kaplanmasına değer.

 

 

Yapımına geçtiğimiz Mayıs ayında başlanan, “İstanbul Metropolü Miting ve Gösteri Alanı” nın inşaatı hızla devam ediyor. Proje hızla devam ederken, hala cevaplanmamış

 

 

1 – Andrew Finkel – Andrew Finkel’den Yenikapı Üzerine 


Yorumlar(0)