/ /

Yeni yıl bereketi

13 Aralık 2013

Turgay Özçelik

Yılbaşının nerede kutlanacağı planları yapıldı, milli piyango biletleri şimdiden alındı, dilekler tutuldu, hayaller kuruldu, hatta “seneye görüşürüz” şakaları bile duyulmaya başlandı. Yani yeni yıl için tüm hazırlıklar tamamlandı.

Madem hazırız, o zaman yeni yıl ile ilgili ilk kötü haberi verebiliriz. Şöyle ki, yılbaşından sonraki rakam değişikliği sadece tarih bölümünün yıl hanesinde olmayacak; ödeyeceğimiz vergilerin rakamlarında da önemli değişiklikler söz konusu. Yani yeni yıl için hazırladığınız ekonomik kalkınma planlarını tekrar gözden geçirmekte fayda var.

Öncelikle arabanızla başlayalım. Yeni yıldan itibaren taşıt vergileri zamlanıyor. Artık en düşük taşıt vergisi, yani 1-3 yaş gurubunda yer alan ve motor hacmi 1300 cm3 olan otomobillerin vergisi, 517 liradan 537 liraya çıkıyor. Diğer gruplara da aynı oranda bir zam söz konusu…

Bir de yeni yılda daha dikkatli sürmenizde fayda var, çünkü trafik cezaları da artıyor. Sürücü belgelerini yanında bulundurmayanlara 172 lira, trafik polislerinin işaretlerine uymayanlara yine 172 lira, emniyet kemeri takmayanlara ve seyir halinde telefonla konuşanlara 80 lira, hız sınırın aşanlara ne kadar aştıklarına göre 172 ya da 356 lira, alkollü araç kullananlara da ilk defasında 727, ikincide 911, üçüncüde ise 1.462 lira ceza kesilecek.

Önce ehliyetimi alayım, arabayı sonra düşünürüz diyen sürücü adayları, sürücü belgesi harçlarına da zam var. B tipi sürücü belgesi için 346 lira harç ödeyeceksiniz.

2014’te gezeceği ülkeleri düşleyenler, sizin neyiniz eksik. Siz de 1 yıllık pasaport harcınızı zamlı ödeyin bakalım. Harcınız 135 liradan 140 liraya çıkıyor.

Konut sahiplerini de unutmadık. Emlak vergisi yeni yılda, yeniden değerleme oranının yarısı kadar artış gösterecek. Damga vergisi de yükselişte. Vergi beyannameleri için 41 lira, makbuz senetleri için 14, 49 lira olacak…

Bu veriler ışığında ve “yeni yıla nasıl girersen, yıl öyle geçer” klişesini de düşünerek, yılbaşı planlarını ev sınırları içerisine doğru kaydırmak isteyebilirsiniz. “Ne gerek var canım dışarı çıkmaya, fuzuli masraf!..”


Yorumlar(0)